Kazimierz Orłoś: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 845 bajtów ,  3 lata temu
+1
(drobne techniczne)
(+1)
* Mentalność ludzi żyjących na wsi, których życie zachowuje rytm ściśle związany z rytmem przyrody, natury zapewne jest inna: inaczej patrzą na życie i inaczej mogą przyjmować swój los.
** Źródło: Agnieszka Sowińska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3787/ ''Psiejak i kukawecka''], Dwutygodnik.com, nr 87/2012.
 
* Myślałem o tym, że kraj toczy trujący grzyb – jakby rakowa tkanka rozrastała się naokoło. Ten system niósł śmiertelną chorobę. Samowola ludzi z aparatu, nieodpowiedzialnych przed nikim. Dwa systemy prawne: jeden obowiązujący zwykłych obywateli, i drugi, a właściwie brak pierwszego – zupełna bezkarność prominentów. Fasadowość wszystkiego. Slogany i hasła, którymi ozdabiano płoty i mury w całym kraju („Dobro człowieka najwyższym celem partii!”). Słowa, w które nikt nie wierzył.
** Opis: o sytuacji w Polsce w 1971 roku
** Źródło: ''Historia „Cudownej meliny”'', w: Kazimierz Orłoś, ''Historia „Cudownej meliny”. Cudowna melina'', „Kanon literatury podziemnej”, Warszawa 2009, s. 24.
** Zobacz też: [[dyktatura]], [[historia Polski]], [[komunizm]], [[Polska Rzeczpospolita Ludowa]]
 
* Myślę, że cel pisania nigdy nie ulega zmianie, jeśli przyjmiemy, że opis życia ludzkiego jest celem podstawowym. (…) Zmiana ustroju i odzyskanie niepodległości przez Polskę wpłynęły na sytuację życiową pisarzy, ale raczej nie na ich twórczość. Sądzę, że każdy pozostaje wierny swoim tematom do końca życia.

Menu nawigacyjne