Zygmunt Bauman: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1796 bajtów ,  4 lata temu
nowe cytaty
(nowe cytaty)
(nowe cytaty)
** Autor: [[Piotr Gontarczyk]]
** Źródło: [http://ksiazki.wp.pl/gid,15765802,page,5,tytul,Za-co-narodowcy-tak-nie-cierpia-Zygmunta-Baumana-Zycie-i-tworczosc-slynnego-profesora,galeria.html ''Za co narodowcy tak nie cierpią Zygmunta Baumana? Życie i twórczość słynnego profesora'']
 
* Błędem było to, że w porę nie ujawniono przed opinią uniwersytecką rzeczywistej nicości naukowej większości matadorów rewizjonizmu i podejrzanej proweniencji ich karier naukowych. (…) Ten błąd jest teraz naprawiany, i to skutecznie.
** Autor: [[Andrzej Werblan]], kierownik Wydziału Nauki KC PZPR
** Opis: po zwolnieniu z Uniwersytetu Warszawskiego [[Bronisław Baczko|Bronisława Baczki]], [[Zygmunt Bauman|Zygmunta Baumana]], [[Włodzimierz Brus|Włodzimierza Brusa]], [[Leszek Kołakowski|Leszka Kołakowskiego]], [[Stefan Morawski|Stefana Morawskiego]], [[Janina Zakrzewska|Janiny Zakrzewskiej]] i [[Stefan Żółkiewski|Stefana Żółkiewskiego]].
** Źródło: „Miesięcznik Literacki”, marzec 1968; cyt. za: ''Marcowe cytaty'', „Ale Historia”, w: „Gazeta Wyborcza”, 5 marca 2018.
** Zobacz też: [[marzec 1968]]
 
* Dokumenty, które przetrwały, poświadczają, że profesor, kreowany dziś na subtelnego intelektualistę, patron nowej lewicy, w czasach powojennych był zaangażowanym stalinistą i to nie tylko jako wysoki urzędnik komunistycznego aparatu propagandy, ale także jako agent Informacji Wojskowej i nagrodzony Krzyżem Walecznych dowódca oddziału Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który „wyróżnił się schwytaniem wielkiej ilości bandytów” (…). Jego świetnie rozwijającą się karierę w PRL przerwały nie polityczne represje, ale antysemickie czystki w 1968 roku. Ale nawet potem nie odciął się od stalinizmu. Do swojej współpracy z KBW i kontrwywiadem przyznał się dopiero wtedy, gdy ujawniono potwierdzające to dokumenty. Co więcej – swoje komunistyczne zaangażowanie uznał za słuszne, porównując je ze współczesną walką z terroryzmem.
** Autor: [[Giulio Brotti]]
** Źródło: ''L’illusione di una felicità solubile'', „L’Osservatore Romano”, 20 października 2013
 
* Wiemy, że pewna, w istocie rzeczy nieliczna, lecz skoncentrowana na kilku wydziałach humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego grupa pracowników naukowych ponosi szczególną odpowiedzialność za ostatnie wydarzenia. Ci pracownicy nauki tacy jak profesorowie Brus, Baczko, Morawski, Kołakowski, Bauman, zwalczając od wielu lat politykę naszej partii z pozycji rewizjonistycznych – świadomie i z premedytacją sączyli wrogie poglądy polityczne w umysły powierzonej ich pieczy młodzieży, byli duchowymi inicjatorami wichrzycielskich poczynań.
** Autor: [[Władysław Gomułka]]
** Opis: przemówienie na spotkaniu z warszawskim aktywem partyjnym wygłoszone 19 marca 1968.
** Źródło: [https://www.mpolska24.pl/post/4240/przemowienie-na-spotkaniu-z-warszawskim-aktywem-partyjnym-wygloszone-19-marca-1968 ''Przemówienie na spotkaniu z warszawskim aktywem partyjnym wygłoszone 19 marca 1968''], mpolska24.pl, 8 kwietnia 2013.
 
 
23 946

edycji

Menu nawigacyjne