Stefan Rowecki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 559 bajtów ,  4 lata temu
dodano cytat
m (drobne redakcyjne)
(dodano cytat)
** Źródło: ''Stefan Rowecki w relacjach'', [[Tomasz Szarota]], redakcja naukowa, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1988, ISBN 8321109438, s. 24–25.
** Zobacz też: [[Tadeusz Kościuszko]], [[Jan Henryk Dąbrowski]], [[Napoleon Bonaparte]], [[walka]]
 
* Postawa ludności wszędzie była taka sama jak w Warszawie: gromady kobiet czekały godzinami na dworcach w Pabianicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu i innych, aby zaopiekować się przejeżdżającymi dziećmi.
** Opis: o ratowaniu polskich [[Dzieci Zamojszczyzny|Dzieci Zamojszczyzny]] z obozu niemieckiego, meldunek z 22 grudnia 1942.
** Źródło: [https://dorzeczy.pl/historia/45145/Aktion-Zamosc-gehenna-polskich-dzieci.html ''Aktion Zamość - gehenna polskich dzieci''], dorzeczy.pl, 23 października 2017.
** Zobacz też: [[kobieta]], [[Warszawa]]
 
* W przyszłej zaciętej walce o Wolną i Wielką Polskę w sposób najbardziej doskonały musi być urzeczywistnione hasło: „Naród pod bronią”, podobnie jak to było we wrześniowej obronie Warszawy, a później w walce konspiracyjnej, gdzie zmieszali się żołnierze z cywilnymi obywatelami i obywatelkami Kraju, jednakowe ponosząc ofiary i wspólne osiągając powodzenia. Niepodległość utracona w przegranej kampanii tylko w walce może być odzyskana.
134

edycje

Menu nawigacyjne