Timothy Snyder: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 466 bajtów ,  4 lata temu
Nowe cytaty.
(+1)
(Nowe cytaty.)
* Czy ktokolwiek na świecie chciałby zarobić pałką w głowę w imię umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi? W ostatnich dniach my, Amerykanie, możemy sobie zadawać to pytanie, gdy patrzymy na młodych Ukraińców bitych w Kijowie za protest przeciwko decyzji rządu o niezawieraniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
** Źródło: ''Rewolucja zdrowego rozsądku'', przeł. Michał Sutowski, „Gazeta Wyborcza”, 14–15 grudnia 2013.
 
* Etniczni Polacy wycierpieli podczas wielkiego terroru więcej niż jakakolwiek inna narodowość w Związku Radzieckim.
** Źródło: ''Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem'', Świat Książki, Warszawa 2011, s. 126.
 
* Holocaust był jedyną próbą eliminowania całego narodu. (…) Skala Holocaustu również przewyższała inne zbrodnie. Wcześniej wszyscy, łącznie z historykami Holocaustu, pisali, że Stalin zabił więcej ludzi. Otóż to nieprawda. Wiemy obecnie, że Niemcy wymordowali więcej ludzi niż Sowieci.
** Źródło: Timothy Snyder, ''O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku'', tłum. Bartłomiej Pietrzyk, Kraków 2017, s. 30.
** Zob. też: [[Rosja]]
 
* W latach 1937-1938 Polacy bywali aresztowani dwunastokrotnie częściej od reszty ludności sowieckiej Ukrainy.
** Źródło: ''Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem'', Świat Książki, Warszawa 2011, s. 121.
 
* W moim przekonaniu najbardziej fundamentalne pokrewieństwo między obydwoma reżimami (stalinowskim i hitlerowskim) ma charakter geograficzny, a nie ideologiczny. Pamiętając, że naziści i staliniści zabijali najczęściej w tej samej części świata, między Berlinem a Moskwą, oraz że w różnych momentach byli rywalami, sojusznikami lub wrogami, musimy wziąć pod uwagę ewentualność, że część zagłady i zniszczeń dokonanych na tych terenach to ich wspólna odpowiedzialność.

Menu nawigacyjne