Anna Jagiellonka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 1752 bajty ,  4 lata temu
--- (autor nieencyklopedyczny), format, dr zmiana
m (kat., drobne redakcyjne)
(--- (autor nieencyklopedyczny), format, dr zmiana)
 
[[Plik:Anonymous Anna Jagiellon.jpg|mały|<center>Anna Jagiellonka</center>]]
'''[[w:Anna Jagiellonka (1523-15961523–1596)|Anna Jagiellonka]]''' (1523–1596) – król (władczyni) Polski od 1575 do śmierci (faktycznie do 1586, gdy królem został jej mąż [[Stefan Batory]]); córka króla [[Zygmunt I Stary|Zygmunta I Starego]] i [[Bona Sforza|Bony Sforzy]] działaczka kontrreformacji.
* Panie, daj panu Doktorowi Czenerowie wszystko dobre; bardzo strzegł tego, iżby się na oku nie uczynił wrzód; kładł na czoło wiele: a tak Pan Bóg i on mi pomógł.
** Opis: z listu do siostry (cytowanym za Marią Bogucką).
** Źródło: [[Ludwik Stomma]], ''Sławnych Polaków choroby'', wyd. Tower Press, Gdańsk 2004, ISBN 83-87342-80-78387342807, s. 23.
 
==O Annie Jagiellonce==
* Dwie były w owych czasach koronowane kobiety, których charaktery, wygląd, postępki i losy bulwersowały naród tak bardzo, że po trosze bulwersują do dziś, czego dowodem chociażby rozległa literatura fabularna i filmy o Barbarze Radziwiłłównie i jej teściowej Bonie, aż po – cudownie oprawiony i upiornie nudny – serial telewizyjny z wielką aktorką bez roli. W serialu tym Anna Jagiellonka mignęła przelotnie jako dalszoplanowa postać, a prawdę rzekłszy o jej przeżyciach można by nakręcić film bardzo szczególny: obraz, ukazujący pustkę, zapełnioną klejnotami i władzą, natomiast bez namiętności i prywatnych sukcesów.
** Autor: [[Szymon Kobyliński]], ''Tajemnice pocztu Matejki'', Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, Warszawa 1984, s. 98.
 
* Niedyskretni dworacy (m.in. kanonik Gasparo, który natychmiast doniósł o tym nuncjuszowi) zauważyli, że Batory spędził u królowej tylko dwie lub trzy noce. Gdy zaś Jagiellonka próbowała odwiedzać go w jego komnacie, począł wymykać się na noc z sypialni. Anna czekała w pustym łożu za pierwszym razem pięć godzin, za drugim – siedem, nadaremnie. Doszło do głośnego na dworze skandalu, gdyż oczywiście rzecz nie dała się ukryć: dziesiątki oczy śledziły perypetie tego małżeństwa. Z gniewu i upokorzenia królowa rozchorowała się: dostała gorączki i trzeba jej było puszczać krew.
** Autor: [[Maria Bogucka]]
** Źródło: [[Ludwik Stomma]], ''Sławnych Polaków choroby'', wyd. Tower Press, Gdańsk 2004, ISBN 83-87342-80-7, s. 24.
 
* Zdrowie królowej to znakomity przyczynek do charakterystyki poziomu opieki stomatologicznej w XV wieku, a raczej jej braku. Ówcześni cyrulicy, usuwając nawet spróchniałe zęby, zostawiali często w jamie ustnej ich korzenie, które stawały się źródłem infekcji, atakującej w sposób klasyczny – stawy, serce, nerki.
** Autor: [[Marek Prusakowski]]
** Źródło: [[Ludwik Stomma]], ''Sławnych Polaków choroby'', wyd. Tower Press, Gdańsk 2004, ISBN 83-87342-80-7, s. 24.
 
* Zreasumujmy, co wiemy. A więc: miała ropny stan zapalny okostnej, paradontozę, chorobę reumatyczną, być może jej wtórne sercowe powikłania. Była również typową migreniczką. Miewała napady histerii, co razem można tłumaczyć fatalnym samopoczuciem psychicznym i dolegliwościami bólowymi, trudnymi do zniesienia.
** Autor: [[Jan Niżkiewicz]]
** Źródło: [[Ludwik Stomma]], ''Sławnych Polaków choroby'', wyd. Tower Press, Gdańsk 2004, ISBN 83-87342-80-7, s. 25.
 
 

Menu nawigacyjne