Akumulacja pierwotna kapitału: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
nowy cytat
(przen. cytatu)
(nowy cytat)
 
* Akumulacji kapitału nie tylko nie można przedstawić, gdy zakłada się wyłączne i absolutne panowanie kapitalistycznego sposobu produkcji, lecz co więcej, bez środowiska niekapitalistycznego jest ona w ogóle nie do pomyślenia.(...) Zrozumienie specyfiki kapitalizmu leży w dialektycznej sprzeczności polegającej na tym, że akumulacji kapitału potrzebne jest do jej ruchu otoczenie niekapitalistycznych formacji społecznych i że tylko w stałej wymianie materii z nimi postępuje ona naprzód i trwać może tylko tak długo, jak długo znajduje to środowisko.
** Autorka: [[Róża Luksemburg]], ''Akumulacja kapitału. Przyczynek do ekonomicznego wyjaśnienia imperializmu'', PWN, Warszawa 1963, s. 462–463.
 
* Dotychczasowy model akumulacji pierwotnej fundującej polski kapitalizm XXI wieku na taniej sile roboczej – wyczerpał się. Jego utrzymywanie przemocą polityczną, zwłaszcza w obszarach o strategicznym znaczeniu, jest po prostu niebezpieczne. Podobnie jak niebezpieczne okazało się przywiązanie I Rzeczypospolitej do pańszczyzny.
** Autor: [[Edwin Bendyk]], [http://antymatrix.blog.polityka.pl/2017/10/16/rezydenci-kawior-i-akumulacja-pierwotna/#more-3543 ''Rezydenci, kawior i akumulacja pierwotna''], Antymatrix, 16 października 2017.
 
* Jesteśmy świadkami opisanego w podręcznikach ekonomii historycznego procesu niejako potransformacyjnie pierwotnej akumulacji kapitału. Dotknęło to mnie, dotyka was, dotyka mieszkańców stolicy. Na to nakładają się niskie kompetencje, niskie morale przedstawicieli władzy. Interes publiczny przegrywa z interesami partykularnymi.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne