Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
nowy cytat
m (drobne redakcyjne)
(nowy cytat)
* Chciałbym raz usłyszeć uzasadnienie prawne Berezy. Art. 97 i 98 Konstytucji są z nią sprzeczne. Kodeks Karny obozów izolowanych nie przewiduje. Koncepcja obozów koncentracyjnych powstała w dobie wojny światowej, rząd sowiecki zastosował ją w okresie wojny domowej, faszyzm rozwinął ją w tempie błyskawicznymi uczynił z niej instytucję stałą, stałe narzędzie rządzenia. Panowie ulegliście czarowi naśladownictwa.
** Autor: [[Mieczysław Niedziałkowski]], Fragment wystąpienia w Sejmie RP posła Niedziałkowskiego (PPS) w sprawie utworzenia i funkcjonowania obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej (1935), [w:] [http://pdf.kamunikat.org/2190-16.pdf Wojciech Śleszyński (Białystok), ''Aspekty prawne utworzenia obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej i reakcje środowisk politycznych. Wybór materiałów i dokumentów'', s. 273-274.]
 
* Jeśli chcecie się dowiedzieć,<br />Jak w Berezie było siedzieć: <br />Ani siedzieć, ani leżeć, biegiem marsz! <br />(…)<br />To nie żarty, to nie hece, <br />Komendanci to są spece<br />W katowaniu, w mordowaniu<br />— biegiem marsz!
** Autor: [[anonim|anonimowy więzień]], ''Biegiem marsz'', Bereza Kartuska 1936
** Źródło: Felicja Kalicka, Edward Olearczyk, ''Polskie pieśni rewolucyjne z lat 1918–1939'', Książka i Wiedza, Warszawa 1950, s. 241–244.
 
* Motywem wewnętrznym, (...) który skłonił polskie władze omawianego okresu do utworzenia obozu koncentracyjnego, były nasilające się akcje terrorystyczne ze strony ukraińskich nacjonalistów skupionych w OUN (...).”
23 944

edycje

Menu nawigacyjne