Obóz Narodowo-Radykalny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne merytoryczne
m (drobne merytoryczne; pokazanie czym był prawdziwy faszyzm i że nie ma miejsca w naukowych rozważaniach dla ONRu w tym kontekście)
m (drobne merytoryczne)
** Autor: Jacek M. Majchrowski
** Źródło: [http://rcin.org.pl/Content/51995/WA303_71196_A507-DN-R-8-3_Majchrowski.pdf J.M. Majchrowski, ''Obóz Narodowo-Radykalny - okres działalności legalnej'', "Dzieje Najnowsze", 8, 1976, nr 3, s. 64].
 
* W atmosferze fermentu ideowego "młodzi" działacze przedstawili strategię nowej myśli nacjonalistycznej. Dla "młodych" postawa niezgody na panujące w Polsce stosunki afirmowała diagnozę potrzeby dokonania przewrotu, prawdziwej głębokiej rewolucji rozegranej na dwóch płaszczyznach: duchowej - w wymiarze osobistym każdego Polaka i narodowej - regulującej sprawy społeczne. (...) Postulowali nowy ustrój zbudowany na mocnych podstawach - ponadczasowcyh wartości katolickich, oparty na rodzinie i korporacjonizmie, traktowanym jako wspólna organizacj[a] pracowników i kapitału.
** Autor: Daniel Pater
** Źródło: [http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/HiP/article/view/7837/7049 ''Rewolucja na prawicy. Działalność Obozu Narodowo-Radykalnego w Wilnie w latach 1934-1938'', "Historia i Polityka", 2008, t. 7, s. 79].
 
* Była to ideologia socjalnarodowa, jak określali ją sami twórcy. (…) Ustrój ten przewidywał zlikwidowanie różnic klasowych, a na to miejsce zjednoczenie całego narodu wokół ideologii Organizacji Wewnętrznej [ONR „ABC”]. Jednym z najważniejszych punktów programu OW było wyeliminowanie i likwidacja mniejszości narodowych. Za mniejszości najbardziej niebezpieczne i wrogie uznano Niemców, Ukraińców i Żydów. (…) Mieli być ustawowo wysiedleni poza granice, a jednostki znane z działalności na szkodę narodu miały być zlikwidowane.

Menu nawigacyjne