Reżyser: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
m +1
Havoc Crow (dyskusja | edycje)
+truffaut
Linia 4: Linia 4:
** Autor: [[Tomasz Wiszniewski]], [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=17410 Wywiad, 2003]
** Autor: [[Tomasz Wiszniewski]], [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=17410 Wywiad, 2003]
** Zobacz też: [[film]]
** Zobacz też: [[film]]

* Istnieją dwa typy reżyserów. Jedni wymyślając, a potem tworząc film, mają na uwadze publiczność, drudzy w ogóle o nią nie dbają. Dla pierwszych kino to sztuka spektaklu, dla drugich osobista przygoda. Ani jedno, ani drugie podejście nie jest samo z siebie lepsze, czy bardziej wartościowe. Po prostu to dwie różne artystyczne postawy.
** Autor: [[François Truffaut]]
** Źródło: David Bordwell, Kristin Thompson, ''Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie'', tłum. Bogna Rosińska, Wydawnictwo Wojciech Marzec, Warszawa 2010, s. 3.


* Na pewno wzorem relacji reżyser-operator obrazu powinna być współpraca oparta na możliwościach technicznych, które daje przemysł filmowy.
* Na pewno wzorem relacji reżyser-operator obrazu powinna być współpraca oparta na możliwościach technicznych, które daje przemysł filmowy.

Wersja z 17:14, 24 kwi 2017

Juliusz Machulski, polski reżyser

Reżyser – autor realizujący własną artystyczną koncepcję multidyscyplinarnego utworu: spektaklu, filmu, audycji radiowej, programu telewizyjnego, nagrania dźwiękowego itp.

  • Film zawsze jest formą kompromisu. Kompromis jest wpisany w zawód reżysera. Pytanie tylko, jak dalece ten kompromis idzie.
  • Istnieją dwa typy reżyserów. Jedni wymyślając, a potem tworząc film, mają na uwadze publiczność, drudzy w ogóle o nią nie dbają. Dla pierwszych kino to sztuka spektaklu, dla drugich osobista przygoda. Ani jedno, ani drugie podejście nie jest samo z siebie lepsze, czy bardziej wartościowe. Po prostu to dwie różne artystyczne postawy.
    • Autor: François Truffaut
    • Źródło: David Bordwell, Kristin Thompson, Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie, tłum. Bogna Rosińska, Wydawnictwo Wojciech Marzec, Warszawa 2010, s. 3.
  • Na pewno wzorem relacji reżyser-operator obrazu powinna być współpraca oparta na możliwościach technicznych, które daje przemysł filmowy.
  • Nie trzeba kończyć szkoły, żeby zostać reżyserem. Są ludzie, którzy jej nie potrzebują. Posiadają umiejętność opowiadania historii, są przebojowi. Ja należę do grupy, która potrzebowała szkoły – po pierwsze, żeby zbudować sobie krąg przyjaciół i współpracowników. Szkoła buduje więzi.
  • Reżyser jest najczęściej fachowcem od przedstawienia świata opisanego przez kogoś. Nie musi walczyć pod Borodino, aby zrobić film o tej bitwie.
  • Reżyser nie jest tylko realizatorem scenariusza, jest również kreatorem emocji, żeby nie powiedzieć magii. To jest tajemnica zawodu.
  • Reżyser powinien pamiętać o najważniejszym przesłaniu autora i o specyficznej, dominującej atmosferze książki. I powinien zachować umiar w pokazywaniu widzom, do czego to on nie jest zdolny... Nie wolno dopowiadać wszystkiego do końca, trzeba zaufać wyobraźni i dociekliwości widza. Reżyser, tak jak tłumacz, powinien wczuć się w autora, ulec jego wizji, a nie konkurować z nim. To jedna z lekcji i Dumbledore'a i lwa Aslana: w sztuce, tak jak w całym życiu, pokora jest pierwszą z cnót.
  • Reżyser to człowiek, który potrafi zaaranżować pewien obraz, kształt świata.(...) Reżyseria to wypadkowa pewnych współczynników.
    • Autor: Jan Rybkowski
    • Źródło: Danuta Karcz, Opisanie świata, Kino nr 6 (204), czerwiec 1984, s. 24.
  • Są trzy sposoby relacji aktor-reżyser. Jeden funkcjonuje na zasadzie: nie mamy sobie nic do powiedzenia, czyli praca zlecona. Drugi to tak zwany układ „szaman i tworzywo”, którego zupełnie nie akceptuję i za którym nie przepadam. Trzecia sytuacja (...) to totalne zaufanie reżysera do aktora, którego sobie wybrał.
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
  • 90% reżyserów było fajnych, ale teatr jest miejscem wychowania fabularnego gówna.