Rozdział Kościoła od państwa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne redakcyjne
m (drobne redakcyjne)
m (drobne redakcyjne)
'''[[w:Rozdział państwaKościoła od kościołapaństwa|Rozdział kościoła od państwa]]''' – doktryna zakładająca rozdzielenie działalności organizacji religijnych i państwowych oraz oparty na niej model ustrojowy państwa.
{{IndeksPL}}
==A==
 
==W==
* Wiara i szukanie świętości jest sprawą prywatną tylko w tym sensie, że nikt nie zastąpi człowieka w jego osobistym spotkaniu z Bogiem, że nie da się szukać i znajdować Boga inaczej niż w prawdziwej wewnętrznej wolności. (...) Dlatego postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością. (...) Doświadczyliśmy tego wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu. Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia: że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur wyrzucono by Boga, a to pod pozorem światopoglądowej neutralności.
** Autor: [[Jan Paweł II]]
** Opis: Lubaczów, 3 czerwca 1991.
 
* W przedstawieniu nie było żadnego ukrzyżowania, nie było ono brutalne, nie lała się krew. W Jezusa wcielił się uczeń gimnazjum, który został ukrzyżowany tylko symbolicznie. Nikt w wyniku przedstawienia nie doznał uszczerbku na zdrowiu psychicznym, nikt nie zareagował na nie płaczem. Rodzice nie mieli nic przeciwko całemu przedsięwzięciu, wręcz przeciwnie, otrzymaliśmy dużo słów wsparcia, że to, co robimy, robimy dobrze. Tradycyjnie w szkole wystawiamy jasełka, jest więc też przedstawienie z Drogą Krzyżową. Zrobiła się z tego afera medialna, która nie ma nic wspólnego z codzienną pracą szkoły i prowadzoną przez nas edukacją.
** Opis: wypowiedź Pawła Dobka, dyrektora Zespołu Szkół w Woli Skromowskiej o obrzędzie Drogi Krzyżowej połączonym z przedstawieniem "Męki„Męki Pańskiej"Pańskiej” w tej placówce oświatowej w kwietniu 2017.
** Źródło: [http://lubuskie.onet.pl/lubuskie-internauci-oburzeni-szkolnym-misterium-dyrekcja-wyjasnia-byla-zgoda-i/4t8s3me ''Lubuskie: Internauci oburzeni szkolnym misterium. Dyrekcja wyjaśnia: była zgoda i wsparcie rodziców''], onet.pl, 19 kwietnia 2017.
** Zobacz też: [[Bezstronnośćbezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz publicznych]]
 
* Wszystko jedno, czy są to jednostki, rodziny, czy państwa, ludzie zjednoczeni wspólnotowo nie mniej podlegają władzy Chrystusa jak jednostki.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne