Przejdź do zawartości

Marian Kukiel: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 122 bajty ,  6 lat temu
m
kat., drobne redakcyjne
m drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
m kat., drobne redakcyjne
Linia 1:
[[Plik:Gen.Marian SosnkowskiKukiel.jpg|mały|<center>Marian Kukiel (pierwszy z lewej)</center>]]
'''[[w:Marian Kukiel|Marian Włodzimierz Kukiel]]''' (1885–1973) – polski generał dywizji Wojska Polskiego, historyk wojskowości, działacz społeczny, i polityk.
* [Przewrót majowy] był jednym z najbardziej dramatycznych w historii naszego wojska wszystkich czasów. Żołnierze polscy byli przez wypadki postawieni wobec konieczności wyboru między nakazem prawnie wybranego przez naród Prezydenta Rzeczpospolitej a wolą byłego Naczelnika Państwa, ich zwycięskiego wodza, a w danym wypadku wybór dokonany musiał być błyskawicznie, na oczach obu, z pełną świadomością znaczenia tego wyboru. Tego nie da się usunąć z naszych dziejów wojskowych [(...]). Możemy dzisiaj, po tylu latach mówić o tym, choć jeszcze dotąd serce się ściska, bez goryczy. Z szacunkiem dla ówczesnych przeciwników, jeśli działali zgodnie z nakazem swego żołnierskiego sumienia czy z nakazem serca.
** Źródło: Henryk Piątkowski, ''Wspomnienia z „wypadków majowych” 1926 roku (i dyskusja na ten temat)'', „Bellona”, z. III, 1961.
** Zobacz też: [[przewrót majowy]]
 
* To, co obecnie Armia Krajowa robi w zakresie akcji dywersyjnej i partyzanckiej, jest już czymś więcej wojskowo, aniżeli było powstanie w 1863 r. Czy więc nie należałoby już obecne stadium działań nazwać powstaniem ze względów moralno-propagandowo-politycznych.
Linia 13 ⟶ 14:
[[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Politycy II RP]]
[[Kategoria:Politycy polskiego ruchu socjalistycznego]]
[[Kategoria:Polscy historycy emigracyjni]]
[[Kategoria:Polscy historycy wojskowości]]
[[Kategoria:Polscy historycyrewolucjoniści]]
[[Kategoria:Żołnierze II Rzeczypospolitej]]