Michel Foucault: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 5 bajtów ,  5 lat temu
m
drobne redakcyjne
m (drobne merytoryczne)
m (drobne redakcyjne)
* Człowiek jest odkryciem niedawnym, jak wykazuje bez trudności archeologia naszego myślenia. Wykazuje też ona możliwość jego rychłego kresu.
 
* Francuski kapitalizm bardzo potrzebuje dryfującego znaczącego w postaci bezrobocia. (...) Z tej perspektywy zaczynamy widzieć jedność form represji: ograniczenia wobec przyjeżdżających do Francji cudzoziemców, skoro już stwierdzono, że najtrudniejsze i najbardziej niewdzięczne prace wykonują cudzoziemcy; następnie represje w fabrykach, bo Francuzów trzeba przyuczyć na nowo do cięższej pracy; walka z młodzieżą i represje w systemie oświatowym.
** Źródło: ''Intelektualiści a władza (rozmowa między Michelem Foucault a Gilles’em Deluze’em)'', przeł., Sławomir Magala, „Miesięcznik Literacki”, nr 11/1985.
** Zobacz też: [[bezrobocie]], [[praca]]
 
* Jedyny cel, jaki może wytknąć sobie rozum, wyznacza stan ciała ze względu na właściwą mu konieczność oczyszczenia.
** Źródło: ''Historia seksualności''
 
* Jesteśmy poddani produkcji prawdy przez władzę i nie możemy sprawować władzy inaczej jak tylko przez produkcję prawdy.(...) Władza nigdy nie zaprzestaje swej ingerencji, swej inkwizycji, swej rejestracji prawdy. Ona instytucjonalizuje, profesjonalizuje i nagradza jej poszukiwanie.
** Źródło: ''Porządek dyskursu'', tłum. M. Kozłowski, wyd.: Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 2002.
 
* Kapitalizm mógł przetrwać jedynie za cenę kontrolowanego wtłaczania ciał w aparat wytwórczy i dostosowania zjawisk populacyjnych do procesów ekonomicznych.
 
* Przestępstwo jest zbyt pożyteczne, aby można było marzyć o tak niedorzecznej i tak w końcu niebezpiecznej sprawie, jak społeczeństwo bez przestępstw. Bez przestępstwa nie ma policji. Co pozwala ludności zaakceptować obecność policji, kontrolę policyjną, jeśli nie lęk przed przestępcą? To cudowna gratka. On i tylko on usprawiedliwia tę tak nową a tak potężną instytucję.
** Źródło: ''Gry władzy'', tłum. T. Komendant, [w:] Literatura na świecie, nr 6/1988.
** Zobacz też: [[policja]]
 
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Foucault, Michel}}
[[Kategoria:Filozofowie i teoretycy społeczni]]
[[Kategoria:Francuscy filozofowie]]
[[Kategoria:Francuscy socjologowie]]
[[Kategoria:Francuscy historycy]]
[[Kategoria:Historiozofowie]]
[[Kategoria:Francuscy myśliciele polityczni]]
[[Kategoria:Historiozofowie]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne