Jan XXIII: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  6 lat temu
m
format, dr zmiana
(+ 1 (Richard Feynman o encyklice "Pacem in terris"))
m (format, dr zmiana)
[[FilePlik:Pope John XXIII - 1959.jpg|thumbmały|<center>Jan XXIII (1959).</center>]]
'''[[w:Papież Jan XXIII|Jan XXIII]]''' (właśc. '''Angelo Giuseppe Roncalli'''; 1881–1963) – włoski duchowny katolicki, papież w latach 1958–1963.
 
* Gdy to się zdarza, ci, którzy chlubią się mianem katolików, muszą jak najbardziej dbać o to, aby postępować zawsze zgodnie z własnym sumieniem i nie uciekać się do takich kompromisów, z powodu których bądź religia, bądź też nieskazitelność obyczajów mogłyby ponieść szkodę. Równocześnie jednak winni przyjąć postawę pełną obiektywnej życzliwości dla poglądów innych, nie starać się obracać wszystkiego na własną korzyść i okazywać gotowość do lojalnej współpracy w dążeniu do osiągnięcia wspólnymi siłami tego, co albo jest dobre z samej swej natury, albo też do dobrego prowadzi.
 
* Obowiązuje jednak zawsze zasada, że interwencja gospodarcza państwa, choćby była bardzo szeroko zakrojona i docierała do najmniejszych nawet komórek społecznych, winna być tak wykonywana, by nie tylko nie hamowała wolności działania osób prywatnych, lecz by ją zwiększała, jeśli tylko są całkowicie zachowane podstawowe prawa każdej osoby ludzkiej. Właściwością naszych czasów jest - jak się wydaje - stałe zwiększanie się własności państwa oraz innych instytucji publicznych. [...](…) Jednak i tu także należy koniecznie przestrzegać [...](…) „zasady pomocniczości"pomocniczości”.
 
* Uroczyście ogłaszamy, że życie ludzkie powinno być przekazywane poprzez rodzinę założoną przez małżeństwo, jedno i nierozerwalne, podniesione dla chrześcijan do godności sakramentu. Przekazywanie życia ludzkiego jest powierzone przez naturę aktowi osobowemu i świadomemu i jako takie jest poddane najmądrzejszym prawom Bożym, prawom nienaruszalnym i niezmiennym, które wszyscy powinni przyjąć i zachowywać. Nie można więc używać środków ani iść metodami, które mogą być dozwolone w przekazywaniu życia roślin i zwierząt. Niech więc wszyscy uważają życie ludzkie za święte, a to dlatego, że od samego początku wymaga działania Boga Stwórcy. Ten więc, kto odstępuje od tych Bożych praw, nie tylko uwłacza Jego Majestatowi i okrywa hańbą siebie samego i rodzaj ludzki, lecz także podważa u samych podstaw siłę społeczności, do której należy.
 
==Inne==
* Błagam wszystkich rządzących, żeby nie pozostali głusi na wołanie ludzkości o pokój i podjęli negocjacje (...) żeby usłyszeli okrzyk, który z każdej części Ziemi, z ust dzieci i starców, pojedynczych osób i wspólnot wznosi się ku Niebu: Pokój, pokój, pokój!
** Opis: słowa z 25 października 1962 r. w obliczu [[w:kryzys kubański|kryzysu kubańskiego]].
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 55.
 
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 39.
 
* Kościół musi różnym krajom i epokom nadać swoje oblicze - nie na odwrót.
** Źródło: [[Dietrich von Hildebrand]], ''Spustoszona winnica'', Fronda, wydanie III, tłum. Tomasz G. Pszczółkowski, Fronda, wydanie III, s. 220.
 
* Ludzie są jak wino, niektórzy zmieniają się w ocet, ale najlepsi zyskują z wiekiem na wartości.
* Nawet dla człowieka na moim stanowisku ważniejsze jest umieć milczeć, niż umieć mówić.
 
* Niechaj żaden nowinkarz nie ośmieli się pisać przeciwko używaniu łaciny w świętych obrzędach (...); niech w swoim zadufaniu nie pozwalają sobie na nadwerężanie w tym względzie Stolicy Apostolskiej.
** Źródło: konstytucja apostolska ''Veterum sapientia''.
** Zobacz też: [[łacina]], [[nadzwyczajna forma rytu rzymskiego]]
 
* Sprawiedliwość, rozum i poczucie ludzkiej godności domagają się usilnie zaprzestania współzawodnictwa w rozbudowie potencjału wojennego, równoczesnej redukcji uzbrojenia poszczególnych państw, zakazu używania broni atomowej i wreszcie dokonania przez wszystkich odpowiedniego rozbrojenia na podstawie układów, z zachowaniem skutecznych gwarancji wzajemnych.
** Źródło: encyklika ''Pacem in Terristerris''.
 
* Uczmy się od Niego, by się nie uskarżać, nie złościć, nie tracić wobec nikogo cierpliwości, nie żywić w sercu niechęci do tych, o których sądzimy, że wyrządzili nam krzywdę, lecz znosić siebie wzajemnie (...) i kochać wszystkich. Rozumiecie? Wszystkich, także tych, którzy nam czynią coś złego, przebaczyć im i modlić się także za nich, bo może w oczach Bożych są lepsi od nas.
 
* Urodziłem się biedny (...) i jestem wyjątkowo szczęśliwy, że umieram biedny i rozdawszy (...) wszystko, co wchodziło mi w ręce w czasie mojego kapłaństwa i biskupstwa.
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 57.
 
* Wciąż widzę austriackiego żołnierza z klatką piersiową porozrywaną bagnetami. Ten obraz stanął mi przed oczami, gdy pracowałem nad encykliką „Pacem''Pacem in terris”terris''.
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 55.
 
* Potrzeba będzie półwiecza, żeby naprawić szkody wyrządzone przez ten pontyfikat!
** Autor: kardynał [[Giuseppe Siri]]
** Opis: na wieść o śmierci Jana XXIII.
 
* Uważam encyklikę Jana XXIII, którą przeczytałem, za jedno z największych wydarzeń naszych czasów i wielki krok w przyszłość. Nie potrafiłbym znaleźć lepszego sposobu wyrażenia moich poglądów na sprawy moralne, na obowiązki i odpowiedzialność ludzkości, na stosunki pomiędzy ludźmi, niż jest to zrobione w tej encyklice. Nie podzielam pewnych motywacji, stojących za niektórymi ideami, wyprowadzonymi od Boga. Osobiście nie uważam, by niektóre z tych idei były w wyraźny sposób naturalną konsekwencją idei głoszonych przez wcześniejszych papieży. Z tym się nie zgadzam, ale nie będę tego wyśmiewał ani nie będę się spierał. Podzielam papieskie poglądy na sprawę odpowiedzialności i obowiązków ludzi. Uznaję tę encyklikę za początek, być może, nowego okresu, w którym zapomnimy o teoriach wyjaśniających, dlaczego w coś wierzymy, jeżeli tylko, w końcu, zgodzimy się w sprawie tego, co należy czynić.
** Autor: [[Richard Feynman]], amerykański fizyk, noblista
** Opis: o encyklice ''Pacem in terris''
** Źródło: ''Sens tego wszystkiego. Rozważania o życiu, religii, polityce i nauce'', przeł. S. Bajtlik, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, s. 97.
 
* Uważano go za poczciwe zero.
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 36.
 
* Zwróciłbym uwagę na dwie cechy. Pierwsza – to wielka pokora, z której wypływa jego całkowite poddanie się woli Bożej, bycie narzędziem w rękach Boga. Tego typu formację duchową Jan XXIII zawdzięcza proboszczowi parafii, ojcu duchowemu seminarium, lecz przede wszystkim lekturze książki „O naśladowaniu Chrystusa”. (...) Druga cecha – to wielka dobroć, która była odzwierciedleniem świetlanej miłości Boga do Jego stworzenia. Dlatego nazywano go „Dobrym Papieżem”. Nie była to dobroć naiwna, lecz dobroć, do której dochodzi się dzień po dniu dzięki wielkiemu wysiłkowi wewnętrznemu. Chciałbym dodać, że Jan XXIII był także człowiekiem kultury zajmującym się szczególnie patrystyką i historią, o czym często się zapomina.
** Autor: [[Luca de Rosa|o. [[Luca de Rosa]]
** Źródło: „Focus Ekstra” nr 2, kwiecień-czerwiec 2014, s. 43.
 
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Jan XXIII}}
[[Kategoria:Ludzie Rokuroku tygodnika Time]]
[[Kategoria:Święci papieże]]
[[Kategoria:Włoscy duchowni katoliccy]]

Menu nawigacyjne