Religia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 125 bajtów ,  6 lat temu
Nadżib i przeniesienie
m (int.)
(Nadżib i przeniesienie)
* Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii.
** Autor: [[Jan Maria Vianney]]
 
* Kiedy uwolniła się od jezuitów, usiadła obok Elastyka, położyła ma rękę na ramieniu i spytała:<br>- Powiedz mi, braciszku, przecież byłeś w Raju: czy dla Boga to jakaś różnica, jaką dusza wyznawała wiarę - rzymską czy ruską?<br>- Nic z Raju nie pamiętam - odpowiedział Elastyk jak zwykle.
** Autor: Boris Akunin, ''Książka dla dzieci''
** Zobacz też: [[Raj]]
 
* Krytyka religii rozczarowuje człowieka po to, by myślał, działał, i kształtował swoją rzeczywistość jako rozczarowany człowiek, który odzyskał rozum, i się porusza wokół siebie samego, a więc wokół swojego prawdziwego słońca. Religia jest jedynie iluzorycznym słońcem, które się kręci wokół człowieka tak długo, jak on sam nie rusza się wokół samego siebie.
* Przeżycia religijne uważam za rzecz bardzo ryzykowną, ponieważ mogą w gwałtowny sposób zniszczyć mózg.
** Autor: [[Marvin Minsky]]
 
* Religia jest jak świeca umieszczona w kolorowej latarni. Widzimy różnobarwne światło, ale świeca w środku jest ta sama.
** Autor: [[Muhammad Nadżib]]
** Źródło: ''Słownik języka polskiego z frazeologizmami i przysłowiami'', red. Edward Polański
 
* Religia pochodzi z dzieciństwa naszego gatunku i jest niemowlęcą próbą odpowiedzi na naszą nieuniknioną potrzebę wiedzy.

Menu nawigacyjne