Tadeusz Kościuszko: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 766 bajtów ,  6 lat temu
+, red.
(Anulowanie wersji 458676 autora 213.227.68.186, wandalizm)
(+, red.)
[[Plik:Thaddeus Kosciuszko.jpg|mały|<center>Tadeusz Kościuszko</center>]]
'''[[w:Tadeusz Kościuszko|Tadeusz Kościuszko]]''' (1746–1817) – generałpolski inżynier wojskowy, polski i amerykański generał, bohater narodowyPolski i Stanów Zjednoczonych.
* …albowiem wszelkie ciało udzielne w narodzie będzie działało przeciw poczynaniom rządu, przy którym będą istniały utajone rewolty, konspiracje, w które niestety obfituje historia; nie można spodziewać się, że zmienią postępowanie, gdyż w ich interesie leży istotnie fascynowanie oczu ludu kłamstwem, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami i abstrakcyjnymi czy też niezrozumiałymi ideami teologii.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie rozdziału [[kościół|Rozdział państwa od kościoła]]|rozdziału Kościoła od państwa]].
** Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, Nrnr 4, 1965.
 
* Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę.
* Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814).
** Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, Nrnr 4, 1965.
 
* Na głos Ojczyzny wszelkie zastanowienia, wszelkie względy niknąć powinny.
 
* Nie trwóżcie się, aby różnica opinii i obrządku przeszkadzała nam kochać was jak braci i współrodaków.
** Opis: 7 maja 1794 r. w odezwie do polskich prawosławnych.
** Źródło: [http://www.archive.org/stream/aktypowstaniakoc01askeuoft/aktypowstaniakoc01askeuoft_djvu.txt ''Akty powstania Kościuszki; Protokoły i dzienniki Rady Zastępczej Tymczasowej i Rady Najwyższej Narodowej'', t. 1., wyd. Gebethner i Wolff, Kraków 1918]
 
* Trzeba przyznać, że wszyscy ludzie są obdarzeni wystarczająco zdrowym rozsądkiem, aby odróżnić dobro od zła, aby odpowiednio się zachowywać, przeprowadzać rozumowania, ujmować i porównywać stosunki, jak również rozszerzać swe idee drogą refleksji i studiów.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814).
** Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, Nrnr 4, 1965.
 
* Tylko wierność ludziom, czyni z nas człowieka.
 
* Upraszam pana Jeffersona, aby w razie, gdybym zmarł bez testamentu, wykupił z mych pieniędzy i wyzwolił tylu Murzynów, by pozostała suma wystarczyła na ich edukację i utrzymanie. To jest, aby każdy z nich poznał z góry obowiązki obywatela w wolnym państwie i wiedział, że musi bronić swej ojczyzny przed wrogami zarówno obcymi, jak i wewnętrznymi, którzy chcieliby zmienić Konstytucję na gorsze, żeby ich potem stopniowo zakuć w niewolę, aby miał dobre i ludzkie serce, wrażliwe na cierpienia drugich.
** Źródło: Tadeusz Kościuszko, [[Thomas Jefferson]], ''Korespondencja (1798–1817)'', tłum. Agnieszka Glinczanka, Warszawa 1976, s. 146.
 
* Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814).
** Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, Nrnr 4, 1965.
** Zobacz też: [[religia]], [[władza]]
 
** Opis: ostatnia zwrotka z rękopisu ''Pieśni Legionów Polskich we Włoszech'' [[Józef Wybicki|Józefa Wybickiego]].
 
* O Kościuszko, piękny wzorze,<br />Jako Ojczyznęojczyznę miłować!<br />W każdej życia swego porze,<br />Pragniemy cię naśladować...naśladować…
** Opis: Zz piosenki Jana Czeczota.
 
* Patrz, Kościuszko na nas z nieba,<br />Jak w krwi wrogów będziem brodzić.
** Autor: [[Rajnold Suchodolski]], ''Polonez'', I, 1830
 
* Korzystam ze sposobności wysłania listu przez pułkownika Kościuszkę, z którym rozłączam się niechętnie, gdyż doświadczyłem wiele zadowolenia z jego ogólnego zachowania się, a zwłaszcza z jego uwagi i gorliwości, z jakimi prowadził roboty powierzone jego opiece w West Point (...)
** Autor: gen. [[George Washington]]
 
* Między najużyteczniejszymi i najmilszymi z mych towarzyszy broni był pułkownik Kościuszko. Nie może nic prześcignąć jego zapału do służby publicznej ani też nic nie może być użyteczniejszym nad jego uwagę, czujność i przemyślność podczas naszej niewielkiej, lecz ruchliwej wojaczki. W jakiejkolwiek bądź gałęzi służył, był zawsze chętnym i zdolnym współpracownikiem w wykonaniu moich celów. Jednym z tych, słowem, kogo ani przyjemność nie może uwieść, ani praca znużyć, ani niebezpieczeństwo odstraszyć. Co zaś go wielce wyróżniało obok tego, to niezrównana skromność i zupełna nieświadomość tego, iż dokonał czegoś nadzwyczajnego. Nigdy nie miał on roszczeń lub pretensji dotyczących jego osoby, a nigdy nie ominął sposobności wyróżnienia i podniesienia zasług innych. Ten zdolny i dzielny żołnierz opuścił nas teraz, udając się na północ w zamiarze powrotu zaraz do swej ojczyzny, gdzie niezawodnie w krótkim czasie zostanie wybitnie wyróżniony.
** Autor: gen. [[Nathanael Greene]]
 
 

Menu nawigacyjne