Przejdź do zawartości

Piekło: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 810 bajtów ,  7 lat temu
+2
m formatowanie automatyczne
+2
Linia 26:
* Nie każdy, kto stracił wiarę w raj, zaczyna wierzyć w piekło.
** Autor: [[Joseph Conrad]]
 
* Nie wierzymy, może raczej inaczej, nie potrafimy sobie wyobrazić, że żyjąca obok nas jednostka ludzka, wspaniały, uczynny i dobry człowiek miałby znaleźć się w „piekle”, ponieważ nie jest praktykującym katolikiem. Wyobrażenie, że wszyscy „dobrzy” ludzie zostaną zbawieni, stało się obecnie dla przeciętnego chrześcijanina tak samo oczywiste, jak niegdyś przekonanie o przeciwieństwie tego stanowiska.
** Autor: [[Benedykt XVI]], ''Neopoganie i Kościół'', [w:] ''Ostatnie rozmowy'', tłum. J. Jurczyński, Rafael, Kraków 2016, s. 301.
 
* Od miejsca, gdzie stoi Lucyper przykuty, do dalszych otchłani piekielnych prowadzą trzy bramy z napisem: nad pierwszą – ''karania za ciemięstwo kmiotków'', nad drugą – ''męczarnie za łzy ludzkie'', nad trzecią – ''katusze za krew niewinną''.
Linia 85 ⟶ 88:
* Według polskiej książki Witolda Bunikiewicza „Żywoty Djabłów polskich” (1930) można odbyć podróż do piekła nawet z Polski (...) i dlatego mnisi i misjonarze rozmaitego autoramentu w Polsce mają tak wiele do powiedzenia o piekle.
** Autor: Maximilian Rudwin, ''Diabeł w legendzie i literaturze'', tłum. Jacek Illg, wyd. Znak, Kraków 1999.
 
* Wieczność bez miłości to piekło, nawet jeśli wydaje nam się, że mogą być cięższe kary.
** Autor: [[Benedykt XVI]], ''Neopoganie i Kościół'', [w:] ''Ostatnie rozmowy'', tłum. J. Jurczyński, Rafael, Kraków 2016, s. 303.
 
* Wrota niebios i piekieł sąsiadują z sobą i są identyczne.
1053

edycje