Akumulacja pierwotna kapitału: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
przen. cytatu
m (drobne redakcyjne)
(przen. cytatu)
'''[[w:Akumulacja pierwotna kapitału|Akumulacja pierwotna kapitału]]''' – termin ekonomiczny stosowany i analizowany przez [[Karol Marks|Karola Marksa]] w ''Kapitale'', który został zaczerpnięty z prac [[Adam Smith|Adama Smitha]].
* Akumulacji kapitału nie tylko nie można przedstawić, gdy zakłada się wyłączne i absolutne panowanie kapitalistycznego sposobu produkcji, lecz co więcej, bez środowiska niekapitalistycznego jest ona w ogóle nie do pomyślenia.(...) Zrozumienie specyfiki kapitalizmu leży w dialektycznej sprzeczności polegającej na tym, że akumulacji kapitału potrzebne jest do jej ruchu otoczenie niekapitalistycznych formacji społecznych i że tylko w stałej wymianie materii z nimi postępuje ona naprzód i trwać może tylko tak długo, jak długo znajduje to środowisko.
** Autorka: [[Róża Luksemburg]], ''Akumulacja kapitału. Przyczynek do ekonomicznego wyjaśnienia imperializmu'', PWN, Warszawa 1963, s. 462–463.
 
* Jesteśmy świadkami opisanego w podręcznikach ekonomii historycznego procesu niejako potransformacyjnie pierwotnej akumulacji kapitału. Dotknęło to mnie, dotyka was, dotyka mieszkańców stolicy. Na to nakładają się niskie kompetencje, niskie morale przedstawicieli władzy. Interes publiczny przegrywa z interesami partykularnymi.
** Autorka: [[Ewa Łętowska]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne