Szachownica flamandzka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 759 bajtów ,  5 lat temu
m
drobne redakcyjne, int., -powtórzone cytaty, sortowanie
(dodano cytaty)
m (drobne redakcyjne, int., -powtórzone cytaty, sortowanie)
 
'''[[w:Szachownica flamandzka|Szachownica flamandzka]]''' (hiszp. ''La tabla de Flandes'') – powieść [[Arturo Pérez-Reverte|Arturo Péreza-Reverte]] z 1990 roku; tłum. [[Filip Łobodziński]].
* Białe i czarne bierki symbolizowały jakby manichejską walkę między światłem a ciemnością, między dobrem a złem, toczącą się w duszy człowieka.
** Opis: Garri Kasparow, ''Autobiografia''
 
* Być najlepszym niczego nie oznacza. Można być najlepszym, podobnie jak można być blondynem albo mieć płaskostopie, co nie jest równoznaczne z koniecznością demonstrowania tego faktu całemu światu
** Postać: MunozMuñoz
 
* Białe i czarne bierki symbolizowały jakby manichejską walkę między światłem a ciemnością, między dobrem a złem, toczącą się w duszy człowieka
** Opis: Garri Kasparow, Autobiografia
 
* Cisza gra równie ważną rolę, co zorganizowane dźwięki.
** Postać: Manolo Belmonte
 
* Czasem zastanawiam się (…) czy szachy zostały wynalezione przez człowieka, czy tylko odkryte…Możeodkryte… Może to coś, co zawsze było, od początku wszechświata. Jak liczby całkowite.
** Postać: MunozMuñoz
 
* Chez les grecs
** Opis: fr. Do diabła
 
* Chez les grecs.
* Dobro i Zło nie są od siebie oddzielone na podobieństwo białych i czarnych pól na szachownicy. Wszystkie pola są szare, co wynika z uświadomienia sobie, że Zło jest pochodną doświadczenia. I że to, co nazywamy Dobrem jest często jałowe, bezczynne i niesprawiedliwe.
** Opis: fr. Dodo diabła.
 
* Dobro i Zło nie są od siebie oddzielone na podobieństwo białych i czarnych pól na szachownicy (…) Wszystkie pola są szare, córeczko, co wynika z uświadomienia sobie, że Zło jest pochodną doświadczenia. (…) To, co nazywamy Dobrem, jest często jałowe, bezczynne i niesprawiedliwe. Przypominasz sobie (…) Settembriniego z Czarodziejskiej góry…? On powiadał, że złośliwość to najskuteczniejsza broń rozumu przeciwko mocom mroków i brzydoty.
** Postać: Cesar
 
** Postać: Montegrifo
 
* Jakie to dziwne – zwrócił mi uwagę Holmes kilka wieczorów później – że aby poznać przeszłość, czasami trzeba najpierw poznać przyszłość.
** Opis: Raymond M. Smullyan, ''Zagadki szachowe Sherlocka Holmesa''
 
* Jest wiele inteligentnych sposobów na ukrycie pewnych informacji w muzyce, w wierszu czy w obrazie.
* Jeśli pewnych rzeczy się nie pojmuje, to zaczyna być niebezpiecznie
** Postać: Julia
 
* Jest wiele inteligentnych sposobów na ukrycie pewnych informacji w muzyce, w wierszu czy w obrazie
** Postać: Belmonte
 
* Jeśli pewnych rzeczy się nie pojmuje, to zaczyna być niebezpiecznie.
* Kobiety potrafią różne rzeczy. Inna sprawa, że nie każdy nam pozwala rozwinąć skrzydła
** Postać: Julia
 
* Kobiety potrafią różne rzeczy. Inna sprawa, że nie każdy nam pozwala rozwinąć skrzydła.
** Postać: Lola Belmonte
 
* Moja gra (…) polega na tym, żeby uniknąć szachu, w jakim chce mnie postawić życie, a to nie mało (…) I(…) jak wszyscy, muszę się uciekać się do drobnych sztuczek, żeby jakoś szło.
** Postać: Cesar
 
* Na szachownicy można zrealizować zamysły, które w praktyce, to znaczy w rzeczywistym życiu, zdają się niewykonalne.
** Postać: Muñoz
 
* Niewyraźny, trwający ledwie kilkanaście sekund obrazek, z trudem zapamiętany, który mimo to zdołał, niby skalpel, jednym zdecydowanym cięciem naznaczyć granicę między jej młodością a resztą życia
** Postać: o Julii
 
* Nic bardziej zwodniczego niż fakty oczywiste. Ta zasada logiczna znajduje zastosowanie w szachach: coś, co wydaje się ewidentne, wcale niekoniecznie staje się rzeczywistością…
** Postać: MunozMuñoz
 
* Nie zawsze możemy wybrać towarzystwo albo własne przeznaczenie
** Postać: Julia cytuje Cesara
 
* Niepokalana uczciwość to stuprocentowa gwarancja śmierci głodowej…
** Postać: Cesar
 
* Niewyraźny, trwający ledwie kilkanaście sekund obrazek, z trudem zapamiętany, który mimo to zdołał, niby skalpel, jednym zdecydowanym cięciem naznaczyć granicę między jej młodością a resztą życia.
** Opis: o Julii.
 
* Nie zawsze możemy wybrać towarzystwo albo własne przeznaczenie.
** Postać: o JuliiJulia
** Opis: cytując Cesara.
 
* Ostatecznie – mruknął szachista w przestrzeń – szachy są kombinacją wrogich odruchów…
** Postać: MunozMuñoz
 
* Ostatecznie wszystkie obrazy są obrazami jednego obrazu, wszystkie lustra są odbiciami jednego lustra, wszystkie śmierci są śmierciami jednej Śmierci.
 
* Przedziwne (…) – że współcześnie tworzone obrazy bardzo szybko pokrywają się szczelinkami, pęknięcia i dziurki powstają na skutek stosowania nowoczesnych materiałów i sztucznych metod suszenia. Tymczasem dzieła dawnych mistrzów, którzy obsesyjnie dbali o nie przy użyciu technik naprawdę rzemieślniczych, opierają się upływowi czasu z większą godnością, ich piękno jest trwalsze.
* Przyjaciół się nie wybiera, to oni wybierają ciebie i albo ich odrzucisz, albo przyjmiesz z dobrodziejstwem inwentarza.
** Postać: Julia
 
* Przyjaciół się nie wybiera, to oni wybierają ciebie i albo ich odrzucisz, albo przyjmiesz z dobrodziejstwem inwentarza.
* Przedziwne (…) – że współcześnie tworzone obrazy bardzo szybko pokrywają się szczelinkami, pęknięcia i dziurki powstają na skutek stosowania nowoczesnych materiałów i sztucznych metod suszenia. Tymczasem dzieła dawnych mistrzów, którzy obsesyjnie dbali o nie przy użyciu technik naprawdę rzemieślniczych, opierają się upływowi czasu z większą godnością, ich piękno jest trwalsze
** Postać: Julia
 
* Skinął głową z rezygnacją, która towarzyszyła mu od lat. Podobnego wyrazu twarzy nabiera się wyłącznie kosztem własnych złudzeń.
** Opis: o Belmontem.
 
* Strach jako czynnik niespodziewany, jako zatrważająca świadomość rzeczywistości odkrywanej w danym momencie, chociaż stale obecnej. Strach jako ostateczna siła niszcząca pokłady nieświadomości albo jako gwałtowny koniec stanu łaski. Strach jako grzech.
** Postać: Julia
 
* Strach przed strachem nie jest tym samym, czym strach przed śmiercią z ręki żywej istoty.
** Postać: Julia
 
* Słowo „szachy” pochodzi od perskiego shah, czyli „król”, i na dobrą sprawę w każdym języku brzmi podobnie.
** Postać: Munoz
 
* Starzeje się i dobrze wie o tym, cierpi na niedostatek praktycznych pomysłów, za to umysł zaludniają mu ulotne widma. Chcąc je przegnać, zamyka na chwilę zmęczone oczy, by otworzyć je na powrót
** Opis: van Huys o sobie
 
* Szachy są kombinacją wrogich odruchów.
** Postać: Muñoz
 
* Starzeje się i dobrze wie o tym, cierpi na niedostatek praktycznych pomysłów, za to umysł zaludniają mu ulotne widma. Chcąc je przegnać, zamyka na chwilę zmęczone oczy, by otworzyć je na powrót.
* Świat nie jest tak prosty, jak niektórzy chcieliby nam wmówić. Kontury są niewyraźne, liczą się odcienie. Nic nie jest czarne albo białe. Zło może skrywać dobro albo piękno i na odwrót, a żadne z tych pojęć nie wyklucza drugiego. Istota ludzka potrafi kochać i zdradzić ukochaną osobę, co w niczym nie zaprzecza autentyczności jej uczuć. Można być zarazem ojcem, bratem, synem i kochankiem, ofiarą i katem...
** Opis: van Huys o sobie.
** Postać: César
 
* Świat nie jest taki prosty, jak niektórzy chcieliby nam wmówić. Kontury są niewyraźne, liczą się odcienie. Nic nie jest czarne albo białe. Zło może skrywać dobro albo piękno i na odwrót, a żadne z tych pojęć nie wyklucza drugiego. Istota ludzka potrafi kochać i zdradzić ukochaną osobę, co w niczym nie zaprzecza autentyczności jej uczuć. Można być zarazem ojcem, bratem, synem i kochankiem, ofiarą i katem…Weźkatem… Weź pierwszy z brzegu przykład. Życie to niebezpieczna przygoda w zamglonym pejzażu o ruchomej powierzchni i sztucznie wyznaczonych granicach. Tu wszystko może w każdej chwili skończyć się i zacząć na nowo, albo urwać nagle, jak ucięte, na zawsze. Tu jedynym rzeczywistym absolutem, spójnym, niepodważalnym i ostatecznym jest śmierć. A my jesteśmy małymi błyskami między dwiema wiecznymi nocami i mamy (…) bardzo mało czasu.
** Postać: Cesar do Julii
 
* Ty nie musisz się niczym martwić, bo ktoś dokona za ciebie wszelkich delikatnych transakcji. Tu nie mam żadnych wątpliwości, księżniczko. Szczególnie co do niezbędnej w tym wypadku lojalności tej osoby. Nawiasem mówiąc, jest to lojalność najemnika, co wcale jej nie dyskwalifikuje, może nawet przez to jest bardziej godna zaufania. Nie dowierzam ludziom lojalnym bezinteresownie.
** Postać: Cesar do Julii
 
* -Uważa pan, że wszystkie ukryte komunikaty są do odczytania…? Że wystarczy zastosować jakiś system, żeby znaleźć właściwe rozwiązanie?<br />-Jestem o tym przekonany. Istnieje jeden system uniwersalny, ogólne prawa, które pozwalają udowodnić to, co da się udowodnić, i wykluczyć to, co da się wykluczyć. (…)<br />-Absolutnie się z panem nie zgadzam, proszę mi wybaczyć. Uważam, że wszelkie podziały, klasyfikacje, porządki i systemy, które przypisujemy wszechświatu, są arbitralną fikcja…Nie ma takiego układu, który nie zawierałby własnego przeciwieństwa. Mówi to panu ktoś, kto już swoje przeżył. (…)<br />- To dyskusyjna sprawa (…) Wszechświat jest na przykład pełen udowadnialnych nieskończoności: liczby pierwsze, kombinacje szachowe <br />- Naprawdę pan w to wierzy…? Że wszystko da się udowodnić? Musze to panu powiedzieć jako były muzyk (…), że nie istnieje system zamknięty. A udowadnialność jest dużo słabszym pojęciem niż prawda.<br />- Prawda jest jak doskonałe zagranie szachowe: istnieje, ale trzeba je znaleźć. Po upływie odpowiedniego czasu zawsze da się udowodnić. (…)<br />- Skłonny jestem raczej dopuścić, że doskonałe zagranie, jak pan to nazwał, czy po prostu prawda, b y ć m o ż e istnieje. Ale nie zawsze da się przeprowadzić na to dowód. A każdy system, który podejmie się tego zadania, jest ograniczony i względny (…). Świat jest ogromnym paradoksem (…) A teraz niech się pan poważy udowodnić mi twierdzenie przeciwne.
** Opis: dialog, muzyk don Manuel Belmonte i szachista MunozMuñoz.
 
* W ciemności rzeczy nie zmieniają kształtu ani miejsca, po prostu tylko ich nie widzimy.
 
* W kwestiach sercowych (...) nie wolno dawać rad ani podsuwać rozwiązań...rozwiązań… Co najwyżej czystą chusteczkę w stosownym momencie.
** Postać: César
 
* W ostatecznym rozrachunku pewna mogła być tylko siebie samej. Tylko tym dysponowała, żeby iść naprzód.
* Wszystko jest szachownicą nocy i dni, na której Los gra ludźmi niczym figurami.
** Postać: Julia cytująco (?)sobie
 
* W moich latach powinno być odwrotnie. Ciekawe, że wbrew wszelkiej logice człowiek przywiązuje się do własnej egzystencji z siłą odwrotnieproporcjonalną do tej resztki życia, jaka mu została.
* Wszystko się wiąże ze wszystkim.(...) Poza tym życie jest ciągiem wypadków, które wynikają z siebie nawzajem, często bez udziału woli...
** Postać: Cesardon Manuel Belmonte
 
* Wyobraźnia to nowotwór na zdrowej tkance prawdy historycznej
** Postać: Julia
 
* W sumie (…) każdy wawrzyn jest w jakimś sensie cudzy. Czysta twórczość nie istnieje, o czym zawiadamiam was z prawdziwym bólem.
** Postać: Cesar
 
** Postać: Cesar
 
* Wszystko jest szachownicą nocy i dni, na której Los gra ludźmi niczym figurami.
* W moich latach powinno być odwrotnie. Ciekawe, że wbrew wszelkiej logice człowiek przywiązuje się do własnej egzystencji z siłą odwrotnieproporcjonalną do tej resztki życia, jaka mu została
** Postać: donJulia Manuelcytując Belmonte(?)
 
* Wszystko się wiąże ze wszystkim.(...) Poza tym życie jest ciągiem wypadków, które wynikają z siebie nawzajem, często bez udziału woli...woli…
* W ostatecznym rozrachunku pewna mogła być tylko siebie samej. Tylko tym dysponowała, żeby iść naprzód
** Postać: Julia o sobieCesar
 
* Wyjątek nie tyle potwierdza, ile unieważnia albo niszczy wszelkie reguły…Dlategoreguły… Dlatego tak bardzo trzeba uważać przy wyprowadzaniu wniosków.
** Postać: MunozMuñoz
 
* Wyobraźnia to nowotwór na zdrowej tkance prawdy historycznej.
** Postać: Julia cytuje Cesara
 
* Zawsze ryzykujemy, że będziemy naginać fakty do teorii tylko po to, żeby teoria pasowała do faktów.
** Postać: MunozJulia
 
* Złośliwość to najskuteczniejsza broń rozumu przeciwko mocom mroków i brzydoty.
** Postać: Julia
 
* Życie nie jest łatwe, a co dopiero stosunki między ludźmi…
* Zawsze ryzykujemy, że będziemy naginać fakty do teorii tylko po to, żeby teoria pasowała do faktów
** Postać: Juliadon Manuel Belmonte
 
* Życie to niebezpieczna przygoda w zamglonym pejzażu o ruchomej powierzchni i sztucznie wyznaczonych granicach. Tu wszystko może w każdej chwili skończyć się i zacząć na nowo względnie urwać nagle, jak ucięte, na zawsze. Tu jedynym rzeczywistym absolutem, spójnym, niepodważalnym i ostatecznym jest śmierć.
** Postać: César
 
* Życie nie jest łatwe, a co dopiero stosunki między ludźmi…
** Postać: don Manuel Belmonte
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Menu nawigacyjne