Europa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2225 bajtów ,  6 lat temu
nowe cytaty
m (drobne redakcyjne)
(nowe cytaty)
[[Plik:LocationEurope.png|mały|<center>Europa na mapie świata</center>]]
'''[[w:Europa|Europa]]''' – część [[świat]]a leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkul wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z [[Azja|Azją]] kontynent Eurazję.
* Cóż ci się stało, Europo humanistyczna, obrończyni praw człowieka, demokracji i wolności? Cóż ci się stało, Europo, ojczyzno poetów, filozofów, artystów, muzyków, pisarzy? Cóż ci się stało, Europo, matko ludów i narodów, matko wspaniałych mężczyzn i kobiet, którzy potrafili bronić i dawać swoje życie za godność swoich braci?
** Autor: [[Franciszek (papież)]]
** Opis: fragment przemówienia wygłoszonego podczas odbierania nagrody Karola Wielkiego.
** Źródło: [http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/speeches/2016/may/documents/papa-francesco_20160506_premio-carlo-magno.html CONFERIMENTO DEL PREMIO CARLO MAGNO. DISCORSO DEL SANTO PADRE FRANCESCO, vatican.va, 6 maja 2016]
 
* Europa jest grecka, jeśli chodzi o myśl filozoficzną i sztukę, rzymska, jeśli mowa o prawie, i judeochrześcijańska pod względem religii.
** ''L’Europe est grecque par la pensée et l’art, romaine par le droit, et judeo-chrétienne par la religion.'' (fr.)
 
* Jeden z naszych wielkich problemów naszej kultury to – przeciwstawienie się Europie. Nie będziemy narodem prawdziwie europejskim póki nie wyodrębnimy się z Europy – gdyż europejskość nie polega na zlaniu się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową – specyficzną i nie dającą się niczym zastąpić.
** Autor: [[Witold Gombrowicz]], ''Dzienniki 1953-19561953–1956'', Kraków 1989, s. 190.
 
* Kulturowe granice Europy w XVII w. wyznaczały wschodnie granice Szwecji, Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Państwa Habsburgów. (…) Dzisiejsze wschodnie granice Europy pokrywają się z granicami zachodniego chrześcijaństwa.
** Autor: [[Alain Besançon]]
** Opis: w 1980.
 
* Marzę o Europie młodej, zdolnej by być jeszcze matką: matką, która miałaby życie, ponieważ szanuje życie i daje długie życie. Marzę o Europie, która troszczy się o dziecko, pomaga jak brat ubogiemu i tym, którzy przybywają w poszukiwaniu gościnności, bo nic nie mają i proszą o schronienie. Marzę o Europie, która wysłuchuje i docenia osoby chore i starsze, aby nie sprowadzano ich do bezproduktywnych przedmiotów odrzucenia. Marzą o Europie, gdzie bycie imigrantem nie byłoby przestępstwem, ale zaproszeniem do większego zaangażowania na rzecz godności wszystkich istot ludzkich. Marzę o Europie, gdzie ludzie młodzi oddychaliby czystym powietrzem uczciwości, kochali piękno kultury i prostego życia, nie zanieczyszczonego przez niekończące się potrzeby konsumpcjonizmu; gdzie zawarcie małżeństwa i posiadanie dzieci jest wielką odpowiedzialnością i radością, a nie problemem spowodowanym brakiem dostatecznie stabilnej pracy. (…) Marzę o Europie, o której nie można powiedzieć, że jej zaangażowanie na rzecz praw człowieka było jej ostatnią utopią.
** Autor: [[Franciszek (papież)]]
** Opis: fragment przemówienia wygłoszonego podczas odbierania nagrody Karola Wielkiego.
** Źródło: [http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/speeches/2016/may/documents/papa-francesco_20160506_premio-carlo-magno.html CONFERIMENTO DEL PREMIO CARLO MAGNO. DISCORSO DEL SANTO PADRE FRANCESCO, vatican.va, 6 maja 2016]
** Zobacz też: [[prawa człowieka]]
 
* Mieszkańcy Europy stanowią na świecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym „domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
** Autor: [[Hans Freyer]]
** Opis: tytuł dzieła z 1954.
** Źródło: ''Globalization in World History'', red. A.G. Hopkins, Londyn 2002
 
* Twierdzenia te dyktowała nienawiść plemienno-polityczna i chęć adwokatowania na korzyść Polski przed „Europą“„Europą”, tj. przed zgrają dyplomatów podejrzanego gatunku.
** Autor: [[Jan Niecisław Baudouin de Courtenay]], ''[[s:Z powodu jubileuszu profesora Duchińskiego|Z powodu jubileuszu profesora Duchińskiego]]'', Kraków 1886, s. 21
 
23 944

edycje

Menu nawigacyjne