Cyrus II Wielki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 631 bajtów ,  5 lat temu
komentarz do Cyropedii +1 cytat
(kat.)
(komentarz do Cyropedii +1 cytat)
[[Plik:Olympic Park Cyrus-2.png|mały|<center>Cyrus II Wielki]]
'''[[w:Cyrus II Wielki|Cyrus II Wielki]]''' (zwany też '''Cyrusem Starszym'''; ok. 590–529 p.n.e.) – szach Persji z dynastii Achemenidów panujący od 559 p.n.e., twórca Imperium Perskiego.
==z ''Wychowania Cyrusa'' (''Cyropedii'')==
 
''Wychowanie Cyrusa'' lub ''Cyropedia'' to dzieło [[Ksenofont]]a będące fabularyzowaną biografią Cyrusa II, jedynie częściowo opartą na faktach. W związku z tym cytowane wypowiedzi Cyrusa są prawdopodobnie wymyślone przez Ksenofonta.
 
* Ludu Persji! Urodziliście się i zostaliście wychowani w tym samym kraju, co my [„równi”]. Ciała wasze nie są gorsze od naszych i wypada również, by dusze wasze były tak samo dobre. Lecz mimo to w ojczyźnie naszej nie byliście traktowani na równi z nami, wykluczeni nie tyle przez nas, co przez konieczność zaspokajania swoich codziennych potrzeb. Teraz jednak moją główną troską będzie to, aby – jak bogowie przykazali – zapewnić wam byt. Wy zaś, jeśli tylko chcecie, możecie podjąć broń, jaką i my dzierżymy, podjąć takie same ryzyko, jakie i my podejmujemy, a jeśli co z tego wyniknie, szlachetne będzie i dobre, przyznane będą wam takie same jak i nam nagrody.
** Opis: w przemowie o zniesieniu pewnych przywilejów elity (zwanej „równymi”) oraz wytrenowaniu i uzbrojeniu ludu, co ma uczynić jego armię bardziej efektywną.
** Źródło: [[Ksenofont]], ''Cyropedia'', za: Christopher J. Bruell, ''Ksenofont'', tłum. P. Nowak, HFP, Warszawa 2010.
* A cóż istnieje sprawiedliwszego, niż się bronić, cóż piękniejszego, niż nieść pomoc przyjaciołom?
** Źródło: [[Ksenofont]], ''Wychowanie Cyrusa (Cyropaedia)'', Księga pierwsza 5:13, tłum. K. Głombiowski, B. Burliga, A. Marchewka, A. Ryś, ISKŚiO UWr, Wrocław 2014.
** zobacz też: [[przyjaźń]], [[sprawiedliwość]]
 
 
60

edycji

Menu nawigacyjne