Marian Kukiel: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 59 bajtów ,  7 lat temu
m
drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
(Utworzono nową stronę "mały|<center>Marian Kukiel (pierwszy z lewej)<center> '''Marian Włodzimierz Kukiel''' (1885-1973) - polski generał dy...")
 
m (drobne merytoryczne, drobne redakcyjne)
[[Plik:Gen. Sosnkowski.jpg|mały|<center>Marian Kukiel (pierwszy z lewej)</center>]]
'''[[w:Marian Kukiel|Marian Włodzimierz Kukiel]]''' (1885-19731885–1973) - polski generał dywizji Wojska Polskiego, historyk wojskowości, działacz społeczny, polityk.
* [Przewrót majowy] był jednym z najbardziej dramatycznych w historii naszego wojska wszystkich czasów. Żołnierze polscy byli przez wypadki postawieni wobec konieczności wyboru między nakazem prawnie wybranego przez naród Prezydenta Rzeczpospolitej a wolą byłego Naczelnika Państwa, ich zwycięskiego wodza, a w danym wypadku wybór dokonany musiał być błyskawicznie, na oczach obu, z pełną świadomością znaczenia tego wyboru. Tego nie da się usunąć z naszych dziejów wojskowych [...]. Możemy dzisiaj, po tylu latach mówić o tym, choć jeszcze dotąd serce się ściska, bez goryczy. Z szacunkiem dla ówczesnych przeciwników, jeśli działali zgodnie z nakazem swego żołnierskiego sumienia czy z nakazem serca.
** Źródło: Henryk Piątkowski, ''Wspomnienia z "wypadków„wypadków majowych"majowych” 1926 roku (i dyskusja na ten temat)'', "Bellona"„Bellona”, z. III, 1961.
 
* To, co obecnie Armia Krajowa robi w zakresie akcji dywersyjnej i partyzanckiej, jest już czymś więcej wojskowo, aniżeli było powstanie w 1863 r. Czy więc nie należałoby już obecne stadium działań nazwać powstaniem ze względów moralno-propagandowo-politycznych.
** Opis: '''3 lipca''' 1944 w Londynie, na spotkaniu premierem [[Stanisław Mikołajczyk|Mikołajczykiem]] i naczelnym wodzem gen. [[Kazimierz Sosnkowski|Sosnkowskim]], Londyn.
** Źródło: Jan M. Ciechanowski, ''Powstanie warszawskie'', op.Wydawnictwo cit.Bellona, Pułtusk-Warszawa 2009, s. 730.
** Zobacz też: [[powstanie styczniowe]]
 
 
{{SORTUJ:Kukiel, Marian}}
[[Kategoria:Historycy wojskowości]]
[[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Politycy II RP]]
[[Kategoria:HistorycyPolscy historycy wojskowości]]
[[Kategoria:Polscy historycy]]
[[Kategoria:Żołnierze II Rzeczypospolitej]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne