Oligarchia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  6 lat temu
m
format, dr zmiana
(Utworzono nową stronę "'''Oligarchia''' - forma rządów, polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Najczęściej ludzie ci wywodzili się z arystokrac...")
 
m (format, dr zmiana)
'''[[w:Oligarchia|Oligarchia]]''' - forma rządów, polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Najczęściej ludzie ci wywodzili się z arystokracji lub bogatych rodzin.
* Sytuację pogorszyła katastrofa przełomu XVI i XVII wieku: odtrącenie polskiego prawosławia, potop – największa katastrofa cywilizacyjna Polski, przeniesienie stolicy do Warszawy. O kraju przestała decydować wykształcona szlachta małopolska czy wielkopolska, a zaczęła mazowiecka – potwornie biedna, ciemna, taka, która nie umiała pisać i czytać, żyła w horyzoncie jednego powiatu. Nie zbudowano warstwy średniej, a władzę przejęła oligarchia.
** Autor: [[Zbigniew Mikołejko]]
** Zobacz też: [[demokracja szlachecka]]
 
* Oligarchia to byt bezkształtny, system pozbawiony wrażliwości, antychrześcijański, wyzyskujący (...) [oligarchia] generuje olbrzymie różnice społeczne, ponieważ jest źródłem niesprawiedliwości (...) Sądzę, że oligarchia znajduje się wszędzie. Sądzę, że jest wielka oligarchia w kościele (...) w siłach zbrojnych (...) w przedsiębiorstwach prywatnych i sądzę, że istnieje potężna oligarchia państwowa.
** Autor: [[Abdalá Bucaram Ortiz]]
** Źródło: Ola Plewka-Szmigiel, [http://latinoamerica.pl/jednym-kopnieciem-kampania-prezydencka-w-ekwadorze-w-1996-roku/ ''„Jednym kopnięciem!” – kampania prezydencka w Ekwadorze w 1996 roku''], latinoamerica.pl, 16 lipca 2012
 
 
[[Kategoria:Systemy polityczne]]

Menu nawigacyjne