Uchodźca: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 826 bajtów ,  7 lat temu
+1
m (format)
(+1)
* Ceutę i Melillę, hiszpańskie enklawy w Maroku, w całości otaczają kilkunastometrowe zasieki. W ubiegłym roku świat obiegło zdjęcie wychudzonych Afrykanów wspinających się na nie, podczas gdy z drugiej strony na zielonym trawniku grano w golfa. To niezłe wyjaśnienie mechanizmu migracji: gdy z jednej strony ludzie umierają, a z drugiej grają w golfa, nic jej nie powstrzyma.
** Autor: [[Dawid Warszawski]], [http://wyborcza.pl/1,75968,18402326,prognoza-pogody-mury-rosna-a-my-gramy-w-golfa.html ''Mury rosną, a my gramy w golfa'', wyborcza.pl, 22 lipca 2015]
 
* Jeżeli w takim kraju jak Polska, kraju z taką tradycją i po takim ciężkim doświadczeniu historycznym, mówi się "przyjmiemy tylko 2 tysiące uchodźców", to jest straszne. Dlatego napisałem ten tekst. Z desperacji, bo chciałbym żeby przywódcy mojego kraju powiedzieli: "Tak przyjmiemy ich 100 tysięcy, bo taki jest nasz humanitarny obowiązek", chciałbym, żebyśmy tu byli wzorem dla świata. Tymczasem bierzemy udział w targu podobnym do tego z czasów wojny, gdy nikt, również moja druga ojczyzna Stany Zjednoczone, nie chciał przyjąć uciekających przed Zagładą Żydów.
** Autor: [[Jan Tomasz Gross]]
** Źródło: Wojciech Czuchnowski, [http://wyborcza.pl/1,75478,18868975,gross-moj-tekst-byl-gestem-desperacji.html ''Gross: mój tekst był gestem desperacji''], wyborcza.pl, 22 września 2015.
 
* Mur świata nie powstrzyma, ale określi jego postrzeganie: zza muru każdy wygląda na groźnego, nielegalnego imigranta, chyba że pokaże stosowne dokumenty. Ale do ich kontroli i do obrony murów potrzeba policjantów i strażników; ci zaś potrzebują sprzętu i nowych przepisów, które pozwolą im wykonywać swoją robotę. I niebawem okaże się, że budowa muru kosztuje więcej – w przeznaczonych nań środkach i utraconych swobodach – niżby kosztowało zagrożenie, przed którym miał bronić. Tyle że wtedy na jego demontaż może być politycznie za późno.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne