Władysław Anders: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 7 bajtów ,  6 lat temu
m
ort., red.
(nowy)
m (ort., red.)
 
* (…) Jest oczywiście jasne, że nie ma słów, które by mogły wyrazić nasz najwyższy podziw i dumę z powodu bohaterstwa naszej Armii Krajowej i ludności stolicy. Jesteśmy z nimi każdym tętnem naszej krwi. Przeżywamy głęboko tę tragedię i naszą bezsilność w tej chwili, by im pomóc. Wszystkie nasze boje od Monte Cassino przez Ankonę do Linii Gotów wydają się nam małe wobec walki w stolicy.
** Opis: w liście do podpułkownika Mariana Dorotycz-Malewicza „Hańczy”, Linialinia Gotów, 31 sierpnia 1944.
** Źródło: Norman Davies, ''Powstanie ’44'', Kraków 2008, s. 466.
** Zobacz też: [[Bitwabitwa o Monte Cassino]], [[Ankona]], [[Linialinia Gotów]]
 
* Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.
** Źródło: ''Bez ostatniego rozdziału: wspomnienia z lat 1939–1946''
** Opis: dewiza generała Andersa, jaką przyjął przy tworzeniu Wojska Polskiego w ZSRR.
** Źródło: ''Bez ostatniego rozdziału: wspomnienia z lat 1939–1946''
 
* Jesteśmy małą Polską, tworzymy Polskę wędrowną.
* Jesteśmy reprezentacją narodu polskiego, jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski.
 
* Nie ma słów, które by mogły wyrazić nasze uczucia i podziw dla waszego bohaterstwa. Przeżywamy każdym tętnem krwi tragedię stolicy. Od początku robiliśmy i robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc Wam w dostarczaniu broni. Wasze bezgraniczne poświęcenie i niespotykane w historii bohaterstwo stolicy musi wstrząsnąć sumieniami wszystkich uczciwych ludzi i narodów. W marszu naszym żołnierskim do Polski jesteście dla nas wzorem ducha. Wierzymy głęboko, że z Waszego poświęcenia oraz przelanej krwi żołnierskiej na wszystkich szlakach do Ojczyzny powstać musi Polska niepodzielna, naprawdę wolna, naprawdę niepodległa, taka, jaką w sercu ma każdy uczciwy Polak.
** Opis: depesza do dowódcy [[Armia Krajowa|AK]] gen. [[Tadeusz Komorowski|Tadeusza Komorowskiego]] „Bora”, Włochy, 31 sierpnia 1944.
** Źródło: [[Andrzej Kunert|Andrzej Krzysztof Kunert]], ''Rzeczpospolita Walcząca. Powstanie Warszawskie 1944'', Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1994, s. 221.
* Polityka nasza obecna, ściśle i jak najbardziej związana z polityką angielską, musi do sprawy żydowskiej, której wpływy w świecie anglosaskim są bardzo znaczne i ważkie, ustosunkować się pozytywnie. Wszyscy żołnierze muszą bezwarunkowo zrozumieć, że nasza racja stanu wymaga nie drażnić Żydów, gdyż antysemityzm obecnie może przynieść polskiej sprawie jak najbardziej zgubne i nieobliczalne wprost skutki. Polecam więc w odpowiedni i dyskretny sposób przedstawić nasze stanowisko podległym oddziałom i wyraźnie przestrzec zbyt gorących i krewkich, że obecnie wszelkie objawy walki z Żydami są bezwarunkowo niedopuszczalne i będą surowo karane, jako takie, które sprawie naszej wyraźnie szkodzą. (…) Będąc już gospodarzami u siebie po wygranej kampanii, sprawę żydowską załatwimy tak, jak tego będzie wymagać suwerenność i wielkość naszej Ojczyzny oraz zwykła ludzka sprawiedliwość.
** Opis: pismo do dowódców poszczególnych jednostek z 30 listopada 1941.
** Źródło: Krystyna Kersten, ''Polacy-Żydzi-Komunizmkomunizm. Anatomia półprawd 1939–1968'', Warszawa 1992, s. 41–42.
 
* Powstanie było kulminacyjnym punktem, tu był bastion polskości, cały świat powinien dostrzec naszą wolę. To było przed Jałtą.
** Opis: o [[Powstanie warszawskie|powstaniu warszawskim]].
** Źródło: [[Janusz Kazimierz Zawodny]], ''Uczestnicy i świadkowie Powstaniapowstania Warszawskiegowarszawskiego. Wywiady'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 15.
 
* Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność.
* Śmiejąc się powiedział mi, że jeżeli jego wojska dostaną się pomiędzy armię niemiecką a rosyjską, to nie będzie mógł się zdecydować, z kim bardziej chce walczyć.
** ''He told me, laughing, that if his corps got in between a German and Russian army, they would have difficulty in deciding which they wanted to fight the most.'' (ang.)
** Autor: [[George Patton]]
** Opis: opis spotkania z Władysławem Andersem w Afryce 17 grudnia 1943.
** Źródło: G.S. Patton, Paul Donal Harkins, ''[http://books.google.pl/books?id=2A4BPpDQTfcC&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false War as I knew it]'', Houghton Mifflin Harcourt, 1995, s. 80.
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Anders, Władysław}}
[[Kategoria:Jeńcy polscy w niewoli radzieckiej od 1939]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)]]

Menu nawigacyjne