Grecja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 15 bajtów ,  7 lat temu
m
formatowanie automatyczne, - zdublowany link
(+1)
m (formatowanie automatyczne, - zdublowany link)
[[Plik:Flag of Greece.svg|mały|<center>Flaga Grecji</center>]]
'''[[w:Grecja|Grecja]]''' – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego.
* Kiedy słyszę, jak Niemcy mówią, że drogie jest im moralne podejście do zadłużenia i że wierzą mocno w konieczność spłacania długów, myślę sobie: to jakiś żart! To właśnie Niemcy są przecież krajem, który nigdy nie spłacił swoich długów. (...) Historia uczy, że wysoko zadłużone państwo ma dwie możliwości spłacenia należności. Jedną wykorzystało Królestwo Brytyjskie po drogich wojnach napoleońskich w XIX wieku: to powolna metoda, którą dziś poleca się również Grecji. Królestwo oszczędzało wówczas na spłatę długów dzięki rygorystycznej polityce budżetowej – to zadziałało, ale trwało strasznie długo. Przez ponad 100 lat Brytyjczycy wydawali dwa do trzech procent swego produktu narodowego na uregulowanie długu, czyli więcej niż na szkoły i całą oświatę. Tak być nie musiało i nie jest to konieczne dziś. Bo druga metoda jest dużo szybsza. Wypróbowały ją właśnie Niemcy w XX wieku. Zasadniczo składa się z trzech komponentów: inflacji, nadzwyczajnego podatku i anulowania części długów. (...)<br /> Gdybyśmy w latach 50. mówili Niemcom, że nie dość odkupili swe winy, do dzisiaj pewnie spłacaliby swe długi.
** Autor: [[Thomas Piketty]]
** Opis: nawiązując do londyńskiej konferencji oddłużeniowej z 1953 roku, kiedy to Niemcom „na dobry początek” cudu gospodarczego anulowano 60 procent (wynoszącego jeszcze w 1945 roku 200 procent PKB) zadłużenia zagranicznego.
** Źródło: [http://www.zeit.de/2015/26/thomas-piketty-schulden-griechenland/komplettansicht ''Deutschland hat nie bezahlt'', "Di„Di Zeit"Zeit”, 27 czerwca 2015]
** Zobacz też: [[Niemcy]]
 
* Niedzielny wybór dokona się między cięciami bez końca i natychmiastowym chaosem. Jakkolwiek wygodnie jest z boku argumentować, że może wyjście Grecji ze strefy euro nie będzie w średniej perspektywie aż tak bolesne, jak 30 lat tłamszenia wzrostu spłatami długu, nikt normalny nie może chcieć ani jednego, ani drugiego.
** Autorka: [[Zoe Williams]]
** Źródło: [http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jun/28/greece-europe-imf-democracy ''The moral crusade against Greece must be opposed'', "The„The Guardian"Guardian”, 28 czerwca 2015]
 
* Niemiecki podatnik wspomaga finansowo przede wszystkim tych, którzy Grecji i innym pożyczyli pieniądze i zainkasowali za to odsetki. Ci wierzyciele walczą teraz o przerzucenie strat na podatników, czyli głównie pracobiorców.
* Skoro priorytetem greckiego rządu jest wyprowadzenie kraju z gospodarczej zapaści i restrukturyzacja zadłużenia, to prorosyjskość, względnie „proputinizm” Tsiprasa będzie funkcją oporu Unii Europejskiej wobec modyfikacji brutalnej polityki cięć.
** Autor: [[Michał Sutowski]], [http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/ue/20150130/sutowski-syriza-i-putin-radzieckie-sentymenty-czy-noz-na-gardle ''Sutowski: Syriza i Putin – radzieckie sentymenty czy nóż na gardle?'', krytykapolityczna.pl, 30 stycznia 2015]
** Zobacz też: [[Aleksis Tsipras]], [[Rosja]], [[Unia Europejska]]
 
* (…) standardy greckie, na które dziś dziennikarze parskają z wyższością, choć ciągle poziom życia w Grecji jest nieporównywalny z polskim.
* Żądania Europy – mające rzekomo sprawić, że Grecja będzie w stanie obsłużyć swój dług zagraniczny – są żałosne, naiwne i generalnie autodestrukcyjne. Odrzucając je, Grecy nie rozgrywają żadnych gier; próbują tylko utrzymać się przy życiu.
** Autor: [[Jeffrey Sachs]]
** Źródło: [http://www.project-syndicate.org/commentary/greece-endgame-eurozone-default-by-jeffrey-d-sachs-2015-06 ''The Endgame in Greece'', project-syndicate.org, 16 czerwca 2015]
 
{{wikisłownik|Grecja}}

Menu nawigacyjne