Lucyfer: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 931 bajtów ,  7 lat temu
+1
m (interwikidane, dr zmiana)
(+1)
* Przeciwstawienie się Lucyfera Bogu ma swą analogię w opozycji Wrytry wobec Indry w mitologii hinduskiej, Arymana wobec Ormuzda w mitologii perskiej, Seta wobec Horusa w mitologii egipskiej, Prometeusza wobec Zeusa w mitologii greckiej.
** Autor: Maximilian Rudwin, ''Diabeł w legendzie i literaturze'', tłum. Jacek Illg, wyd. Znak, Kraków 1999.
 
* Przybywszy do bram piekła, Niespodzianek uderzył w nie trzykroć kropidłem. Otworzyły się z łoskotem, wszedł do wewnątrz i na środku stanął. Do dwunastu żelaznych łańcuchów przykuty, stoi tam w wiecznych płomieniach gorejąc mocarz dachów piekielnych, władca ciemności – lucyper. Dwunastu szatanów stoi koło niego ze stalowymi piłami, każdy piłuje jeden łańcuch żelazny i przez cały rok nieustannie piłując, już już ma go przepiłować i mocarz piekieł z więzów by się uwolnił, by potem panowanie swoje nad światem rozciągnąć, gdy oto na Zmartwychwstanie Pańskie rozlegnie się uroczysty głos pierwszego Alleluja! i łańcuchy znowu się zrosną, a dwunastu szatanów, z jękiem i ze zgrzytaniem zębów, nigdy nieskończoną swą pracę znowu rozpoczyna.
** Autor: [[Antoni Gliński]], ''O dobrym kmiotku, jego synu Niespodzianku i o Madeju'' ze zbioru ''[[Bajarz polski]]'', tom 4
 
* Rewolta Lucyfera nie jest rewoltą zła przeciwko dobru, lecz dobra przeciwko istnieniu.

Menu nawigacyjne