Ludwik XIV Burbon: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 29 bajtów ,  7 lat temu
m
red., dr zmiana
Nie podano opisu zmian
m (red., dr zmiana)
[[Plik:Louis_XIV_of_FranceLouis XIV of France.jpg|mały|<center>Ludwik XIV Burbon</center>]]
'''[[w:Ludwik XIV|Ludwik XIV]]''' (1638–1715) – król [[Francja|Francji]] od 1643.
==Wypowiedzi==
* Bardzo trudno jest mówić dużo i nie powiedzieć za dużo.
 
* Czyżby więc Bóg zapomniał, com [wszystko] dla Niego uczynił?
** ''Dieu, a-t-il donc oublié ce que j'aij‘ai fait pur lui?'' (fr.)
** Opis: po bitwie pod Malplaquet, w której Marlborough i Eugeniusz Sabaudzki pobili marszałka de Villars (1709); przypisywane.
 
* Każda nominacja przysparza mi 99 niezadowolonych i jednego niewdzięcznika.
** Źródło: [[Jostein Gaarder]], ''Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii'', Warszawa 1995, tłum. Iwona Zimnicka, s. 284.
** Zobacz też: [[państwo]]
 
==Cytaty przypisywane==
* Czyżby więc Bóg zapomniał, com [wszystko] dla Niego uczynił?
** ''Dieu, a-t-il donc oublié ce que j'ai fait pur lui?'' (fr.)
** Opis: po bitwie pod Malplaquet, w której Marlborough i Eugeniusz Sabaudzki pobili marszałka de Villars (1709).
 
==O Ludwiku XIV==
* Ludwik XIV przyszedł na świat raczej znienacka w roku 1638. Jego rodzice, Ludwik XIII i Anna Austriaczka, byli bowiem małżeństwem już od 22 lat i wcześniej nic nie zapowiadało, że kiedykolwiek mogą mieć dziecko. Z powodu tak znacznego opóźnienia małemu nadano przydomek Loui Dieu-Donne, to jest Ludwik Bożydar. Później jednakowoż był on znany szerzej jako Louis Le Roi Soleil, czyli Ludwik Król Słońce, bądź też, mówiąc mniej górnolotnie, Ludwik Wielki Ściemniacz. W dziecięctwie był to osobnik raczej nieciekawy, z czasem jednak zdołał w sobie jeszcze bardziej rozwinąć te cechy charakteru, stając się nudziarzem pierwszej klasy. W ten sposób u schyłku życia Ludwik XIV wiedział całkiem sporo na szereg różnych tematów, z tym że nie wiedział nic pewnego na żaden konkretny temat.
** Autor: Will Cuppy, ''Życie i upadek prawie wszystkich'', tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", Warszawa, 2005, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, ISBN 83-7163-409-98371634099, s. 144.
 
* Ludwik XIV wymagał od swojego otoczenia, by było świadkiem nawet jego posiedzeń na nocniku. Luwr jest zresztą tak zaprojektowany, że nie ma korytarzy. Przechodząc amfiladą z pokoju do pokoju, było się świadkiem rodzenia, gotowania, życia seksualnego.

Menu nawigacyjne