Joanna d'Arc: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2 bajty ,  7 lat temu
m
popr. Link., dr zmiana
m (drobne redakcyjne)
m (popr. Link., dr zmiana)
[[Plik:Joanna d`Arc by Jan Matejko 2.jpg|mały|<center>Joanna d'Arcd’Arc</center>]]
'''[[w:Joanna d'Arcd’Arc|Joanna d'Arcd’Arc]]''' (właśc. '''Jeanne d'Arcd’Arc''', zwana ''Dziewicą Orleańską''; ok. 1412–1431) – bohaterka narodowa Francji, święta katolicka, [[mistyk|mistyczka]] [[średniowiecze|średniowieczna]].
* Jestem tu przysłana przez Boga, by was wygnać z całej Francji.
** Źródło: list do ks. Bedford, 29 marca 1429
 
* Powiadam ci w Imieniu Boga, że ty jesteś prawdziwym dziedzicem Francji i synem królewskim.
** Opis: do Karola VII.
 
* Przyszłam udzielić pomocy królestwu i wam. Król Niebios życzy sobie za moim pośrednictwem, namaszczenia i ukoronowania króla w Reims i abyście zostali namiestnikiem w Luy, prawdziwej siedzibie króla Francji!
** Opis: podczas pierwszej rozmowy z Karolem VII.
 
* Uważam, że Jezus Chrystus i Kościół stanowią jedno, i nie należy robić z tego trudności.
 
* Wybaczam wam zło, jakie mi wyrządziliście. Kapłani, błagam, niech każdy z was ofiaruje za mnie mszę. Głosy pochodziły od Boga. Wszystko co uczyniłam, pochodziło z Bożego rozkazu. Moje objawienia pochodziły od Boga.
** Opis: krzycząc na stosie.
 
==O Joannie d'Arcd’Arc==
* Jej siła pochodziła z pierwszego w historii połączenia dawnej wiary religijnej i nowego poczucia patriotyzmu. Bóg przemawiał do niej głosami świętej Katarzyny, świętego Michała i świętej Małgorzaty, ale nie nakazywa czystości, pokory ani życia duchowego, lecz działanie polityczne, mające ocalić kraj przed uciskiem obcych tyranów.
** Autor: [[Barbara Tuchman]], ''Odległe zwierciadło''
** Źródło: Deborah G. Felder, ''100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości'', tłum. Maciej Świerkocki, wyd. Świat Książki, Warszawa, 1998, ISBN 83-7129-666-5, tłum. Maciej Świerkocki8371296665, s. 174.
 
* – Joanno! Szykuj się na śmierć!<br />Joanno! Szykuj się na śmierć!<br />– Dlaczego śmiercią mnie straszycie?<br />Wszystko najgorsze już poza mną<br />Dni rozciągnięte na torturach<br />Śmierć moim wybawieniem nazwą!<br />Łzy pot i krew co ze mnie uszły<br />Ciało zsuszyły na pergamin<br />Co spłonie szybko lecz bez duszy<br />Która powieje popiołami<br />Nad bladym światem pogrzebowo<br />Bo kłamstwem żyje wasze słowo!<br /><br />– Joanno! Szykuj się na potępienie!<br />Joanno! Szykuj się na potępienie!<br />– Dlaczego piekłem mnie straszycie?<br />Wszystko najgorsze już poza mną<br />Piekło zostawiam za plecami<br />Na których waszych rąk są ślady!<br />Znam piekło sławy piekło władzy<br />I piekło strachu przed zawiścią<br />Która zabija za brak wiary<br />Tych którym wiara daje życie<br />Gorszego ognia Bóg nie wznieci<br />Niż ten spod palców Jego dzieci!<br /><br />– Joanno! Szykuj się na zapomnienie!<br />Joanno! Szykuj się na zapomnienie!<br />– Czemu niebytem mnie straszycie?<br />Przecież mój niebyt już poza mną<br />I sami w ciele mym rzeźbicie<br />Mój pomnik kijem ogniem stalą<br />Niech krzyknę ludzie chcą mnie spalić<br />To tysiąc głośno się zaśmieje<br />A drugi tysiąc mnie ocali<br />Płonąc zostaję jak nadzieja<br />Joanną w krwi niewinnej w łzach<br />Inkwizytorzy, szykujcie się na strach!
** Autor: [[Jacek Kaczmarski]], ''Joanna d’Arc'', 1978 r.
 
==Zobacz też==
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Arc}}
[[Kategoria:Francuscy wojskowi]]
[[Kategoria:Męczennicy]]

Menu nawigacyjne