Izabela I Kastylijska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
format, dr zmiana
m (lit.)
m (format, dr zmiana)
[[Plik:Isabel la Católica-2.jpg|mały|<center>Izabela I Kastylijska</center>]]
'''[[w:Izabela I Kastylijska|Izabela I Kastylijska]]''' (1451–1504) – królowa Kastylii i Leónu w latach 1474–1504 i królowa Aragonii w latach 1479–1504 oraz Służebnica Boża Kościoła katolickiego.
* Naszą główną intencją było, aby na przyznanych nam wyspach i lądach zamorskich, zarówno tych już odkrytych, jak i tych, które dopiero zostaną odkryte, wprowadzić naszą wiarę katolicką, wysyłając na te ziemie duchownych oraz inne mądre i bogobojne osoby, by gorliwie uczyli ich mieszkańców wiary i dobrych obyczajów; dlatego bardzo serdecznie proszę mojego Króla i Pana oraz nakazuję to mojej córce, księżniczce i jej mężowi, księciu, żeby ze wszystkich sił postępowali tak, aby nie dopuścić, by mieszkańcom wymienionych ziem oraz ziem, które w przyszłości zostaną zdobyte, działa się jakakolwiek krzywda osobista lub materialna. Czyńcie to, co konieczne, aby byli traktowani sprawiedliwie i humanitarnie, a jeśliby zostali w czymś skrzywdzeni, niech to zostanie naprawione.
** Opis: słowa zapisane w kodycylu na trzy dni przed śmiercią.
** Źródło: [[Vittorio Messori]], ''Czarne karty Kościoła'', przeł. ks. Antoni Kajzerek, Księgarnia św. Jacka, Katowice 1998, s. 29, 30.
 
== O Izabeli I ==
* ...zaufanie, jakie wzbudzała w poddanych, położyło podwaliny pod nową tożsamość narodową - co pozwoliło jej umocnić władzę królewską, skodyfikować prawo kastylijskie, wymierzać sprawiedliwość, pokonać Maurów i wspierać takich wizjonerów, jak Krzysztof Kolumb...Kolumb… Z czasem marzenia Izabeli i jej posunięcia polityczne wykroczyły daleko poza granice Hiszpanii
** Autor: [[Nancy Rubin]], ''Isabella of Castille: The First Renaissance Queen''
** Źródło: Deborah G. Felder, ''100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości'', wyd. Świat Książki, Warszawa, 1998, ISBN 83-7129-666-58371296665, s. 75, tłum. Maciej Świerkocki.
 
 

Menu nawigacyjne