Krzysztof Kieślowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 133 bajty ,  7 lat temu
m
interwikidane, dr zmiana
m (→‎Zobacz też: poprawa linków)
m (interwikidane, dr zmiana)
[[Plik:Popiersie Krzysztof Kieślowski ssj 20071009.jpg|mały|<center>Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego<br />w Alei Sław na Skwerze Harcerskim<br />w Kielcach</center>]]
'''[[w:Krzysztof Kieślowski|Krzysztof Kieślowski]]''' (1941–1996) – polski [[reżyser]] filmowy.
* (...) bo ja wiem, czy jest znowu taka głęboka zawartość intelektualna? Ja myślę, że ja opowiadam historyjki, a państwo czasem w nich znajdujecie więcej, nawet często więcej niż ja chcę.
==Wypowiedzi==
* (...) bo ja wiem, czy jest znowu taka głęboka zawartość intelektualna? Ja myślę, że ja opowiadam historyjki, a państwo czasem w nich znajdujecie więcej, nawet często więcej niż ja chcę.
** Zobacz też: [[intelekt]]
 
** Zobacz też: [[aktor]], [[reżyser]], [[wyobraźnia]]
 
* Nie mam wielkiego talentu filmowego. Miał go na przykład Orson Welles (...). Tak się zdarza geniuszom, że od razu znajdują właściwe miejsce dla siebie. Ja do tego miejsca muszę dochodzić całe życie. Wiem o tym, ale idą. (...) Dla mnie są to następne kroki i według mojej prywatnej skali wartości są to malutkie kroczki, które mnie zbliżają do celu. Nigdy go nie osiągnę tak czy owak. Nie mam dość talentu.
** Źródło: ''Autobiografia'', cyt. za: ''W drodze do celu'', „Antena”, marzec 1997
** Zobacz też: [[geniusz]], [[talent]], [[Orson Welles]]
* Praca z nim to kawał mojego życia. Jeżeli ktoś mówi mi, że czerpię cały czas z Kieślowskiego, nie ma racji i jednocześnie ją ma. To było też moje życie. A że akurat z nim, to muszę, przyznać, że spotkało mnie duże szczęście. Nie tylko zresztą z nim. Z całą grupą. Wtedy żyło się razem i razem robiło się filmy. Nawet jeżeli dwóch reżyserów stanowiło dla siebie potencjalną konkurencję, to nawzajem radzili sobie, podpowiadali, co zrobić, żeby oba filmy były lepsze.
** Autor: [[Krzysztof Wierzbicki]]
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=22307 Wywiadwywiad, 2004]
 
* [''Trzy kolory''] Stały się inspiracją dla młodych filmowców, zwłaszcza dla tych, którzy pragną językiem kina wyrazić duchowe wartości.
** Źródło: [http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/L6vx/content/trzy-kolory-kieslowskiego-znowu-w-nowym-jorku ''„Trzy kolory” Kieślowskiego znowu w Nowym Jorku'', culture.pl, 17 sierpnia 2012]
 
* To nazwisko zna dzisiaj cała kulturalna Europa (...). Jego filmy nagradzane są na największych festiwalach – od Cannes po Wenecję, Berlin, Chicago (...) od Strasbourga po Nowy Jork, Hongkong, Jerozolimę.
** Autor: [[Stanisław Zawiśliński]], ''Kieślowski. Bez końca'', Warszawa 1994
** Zobacz też: [[Berlin]], [[Chicago]], [[Europa]], [[Jerozolima]], [[Nowy Jork]]
 
==Zobacz też==
* [[:Kategoria:Filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego|Filmyfilmy Krzysztofa Kieślowskiego]]
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Kieślowski, Krzysztof}}
[[Kategoria:Polscy reżyserzy filmowi]]
[[Kategoria:Kino moralnego niepokoju]]
[[Kategoria:Laureaci Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera]]
[[Kategoria:Polscy reżyserzy filmowi]]
 
[[bg:Кшищоф Кешловски]]

Menu nawigacyjne