Jan Śniadecki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2 bajty ,  6 lat temu
m
dr zmiana
m (interwikidane, dr zmiana)
m (dr zmiana)
 
[[Plik:Jan Śniadecki.PNG|mały|<center>Jan Śniadecki na obrazie Jana Rustema</center>]]
'''[[w:Jan Śniadecki|Jan Śniadecki]]''' (1756–1830) – [[Polska|polski]] [[astronom]] i [[matematyk]], brat [[Jędrzej Śniadecki|Jędrzeja Śniadeckiego]].
* Człowiek uczony bez obyczajów, jest zniewagą nauki i najniebezpieczniejszą zarazą towarzystwa; jesttojest to chodząca sprzeczka myśli z uczynkami.
** Źródło: ''Księga aforyzmów, myśli, zdań, uwag i sentencji ze stu pisarzy polskich wybranych'', wyboru dokonał [[Władysław Bełza]], s. 42.
 
* Działania natury nie tak są zmienne, jak działania ludzi; bo tamte są opisane wiecznemi i zawsze trwającemi prawami, których wszystkie fenomena przyrodzone są koniecznym wypadkiem.
** Źródło: Katarzyna Nessing, Adam Blokesz, ''Świat fizyki – zbiór zadań dla szkół ponadgimnazjalnych; zakres podstawowy'', wyd. Zamkor, Kraków 2012, ISBN 9788376620046, s. 5.
 
* I jeżeli naród jaki w Fizyce nie tylko chce się nauczyć tego, co inne odkryły; ale jeszcze umieć to z przekonaniem, i sam należeć do wzrostu tej umiejętności; doskonalenie i szerzenie nauk Matematycznych mieć powinien w największej pieczy i staraniu.

Menu nawigacyjne