Antykoncepcja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 41 bajtów ,  7 lat temu
m
interwikidane, dr zmiana
(nowe cytaty)
m (interwikidane, dr zmiana)
 
'''[[w:Antykoncepcja|Antykoncepcja]]''' (łac. ''anti conceptio'' – przeciw poczęciu) – metody i techniki zapobiegające [[zapłodnienie|zapłodnieniu]].
* Błędem jest sądzić, że używanie środków antykoncepcyjnych da się ograniczyć jedynie do regulacji rozrodczości. Można liczyć na uczciwe życie tylko jeżeli utrzyma się związek życia płciowego z powoływaniem cennego życia. To wyklucza płciowość perwersyjną oraz do pewnego stopnia promiskuizm. Oddzielenie aktu płciowego od jego naturalnych konsekwencji musi prowadzić do obrzydliwej rozwiązłości i do akceptacji jeżeli nie wręcz promocji zboczeń.
** Autor: [[Mohandas Karamchand Gandhi|Mahatma Gandhi]]
** Źródło: Philip F. Lawler, ''Cena motyli'', „Catholic World Report”, lipiec 1997
 
** Źródło: [[Emmanuel Le Roy Ladurie]], ''Montaillou'', Londyn 1980.
 
* Jeżeli wkracza wola, aby oddzielić akt fizjologiczny od jego celu, szukając tylko przyjemności, a odrzucając naturalną konsekwencję aktu, wtedy mamy do czynienia z nastawieniem przewrotnym (…). Można pociągnąć analogię ze znaną w starożytności praktyką wywoływania wymiotów, służącą niektórym po to, by folgować nieposkromionej żądzy obżarstwa. Było to zanegowanie naturalnego celu związanego z przyjmowaniem pokarmu (odżywianie się). (…) człowiek nie ma prawa niweczyć naturalnego celu współżycia, lecz ma obowiązek uszanować „chciany przez Boga nierozerwalny związek między oboma znaczeniami aktu małżeńskiego: zjednoczeniem i prokreacją” ‘‘„” (Humanæ vitæ)''.
** Autor: [[Romano Amerio]], ''Iota Unum. Analiza zmian w Kościele katolickim w XX wieku'', Wydawnictwo Antyk, 2009, s. 766.
 
* Kapłan, który do was przemawia jest jedenastym z dwanaściorga dzieci w rodzinie. Jego ojciec był robotnikiem, pracownikiem, nie przełożonym robotników, ale robotnikiem i pomimo tego nigdy nie wątpił w Opatrzność, nigdy nie myślał o ograniczaniu liczby swoich dzieci, pomimo iż miał pewne trudności. Czy chcemy zatem zapomnieć o słowach Naszego Pana: „spójrzcie na ptaki na niebie (…), przypatrzcie się liliom na polu” (Mt 6, 28)?
** Autor: [[Alfredo Ottaviani]]
** Źródło: [[Roberto de Mattei]], ''Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana'', Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, Ząbki 2012, tłum. Sergiusz Orzeszko IBP, s. 315.
** Zobacz też: [[Sobór Watykański II]]
 
** Autor: [[Herta Müller]]
** Źródło: Angelika Kuźniak, [http://wyborcza.pl/1,76842,6734227,Przecwiczylam_smierc.html?as=3&startsz=x#ixzz0vW5V7rFs ''Przećwiczyłam śmierć'', wyborcza.pl, „Duży Format”, 21 czerwca 2009]
 
 
'''Zobacz też:'''
[[Kategoria:Medycyna]]
[[Kategoria:Seks]]
 
[[cs:Antikoncepce]]

Menu nawigacyjne