Opinia publiczna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 357 bajtów ,  7 lat temu
m
interwikidane, dr zmiana
(kat.)
m (interwikidane, dr zmiana)
* Człowiekowi biorącemu udział w życiu publicznym, a takim jest obywatel w ustroju demokratycznym, potrzebna jest odwaga i ten zwłaszcza jej gatunek, który bywa nazywany odwagą cywilną. Jak wiadomo, przypisujemy odwagę cywilną temu, kto głosi swoje przekonania i broni ich, mimo iż naraża przez to różne żywotne interesy, mimo iż grozi mu z tego powodu nieżyczliwość ludzka i ludzkie oszczerstwa, że zamykają się przed nim możliwości kariery.
** Autor: profesor Maria Ossowska.
** Źródło: Maria Ossowska, ''Wzór demokraty'', Daimonion, Lublin 1992, stronys. 20–22.
 
* Drogą zapobieżenia tym nagłym wystąpieniom ludu jest zapewnienie mu pełnej w prasie informacji o ich własnych sprawach i podjęcie starań, by doprowadzić do tego, aby przeniknęły one do całej ludności. Podstawą naszego systemu jest opinia publiczna, najważniejszym zadaniem jest to prawo utrzymać. Gdyby ode mnie zależało zdecydowanie, czy lepiej jest mieć rząd bez prasy informacyjnej, czy prasę bez rządu, nie wahałbym się opowiedzieć za drugą odpowiedzialnością.
** Autor: [[Thomas Jefferson|Tomasz Jefferson]], polityk amerykański
** Źródło: List Tomasza Jeffersona do Edwarda Carringtona, za: Zofia Libiszowska, ''Tomasz Jefferson'', Ossolineum, Wrocław 1984, stronas. 155.
 
* Opinia publiczna jest niewidzialną i tajemniczą potęgą, której nic nie jest w stanie się oprzeć, nic nie jest od niej bardziej zmienne, bardziej nieokreślone i silniejsze. A przy tym, przy wszystkich swych kaprysach, jest ona znacznie częściej, niż się wydaje, prawdziwa, rozsądna, sprawiedliwa.
 
* Państwo jest silne wówczas, kiedy masy o wszystkim wiedzą, o wszystkim mogą wydać sąd i wszystko czynią świadomie.
** Autor: [[Włodzimierz Lenin|Włodzimierz Iljicz Lenin]], ''Dzieła'', tom 26, Warszawa 1956, s. 257.
** Źródło: Włodzimierz Iljicz Lenin, Dzieła, tom 26, Warszawa 1956, strona 257, za: Marian Niezgoda, Andrzej Szumakowicz, Masowy przekaz a komunikacja społeczna, Zeszyty Prasoznawcze, Nr I (95) R. XXIV, Kraków 1983.
 
* Społeczeństwo nie ma narzędzi ustalania trafnych odpowiedzi na trudne pytania. Jego odpowiedzi powstają z plotek, gdzieś zasłyszanych pomówień, demagogicznych argumentów, stereotypów, uprzedzeń i ludzkiej głupoty
** Autor: [[Marek Ostrowski]], dziennikarz''Co inas komentatorobchodzi politycznyświat'', Wydawnictwo Trio, Warszawa 2006, s. 131.
** Źródło: Marek Ostrowski, ''Co nas obchodzi świat'', Wydawnictwo Trio, Warszawa 2006, strona 131
 
* U podstaw procesu formowania się opinii publicznej, jak i u podstaw ulegania wpływowi władzy, leży lęk jednostki przed izolacją oraz eksploatacja tego lęku przez tych, którzy chcą narzucić swą wolę, czy to dla zachowania istniejącego porządku, czy to dla wprowadzenia nowego. Ten lęk prowadzi do kompromisu między własnymi skłonnościami i postawami, jakie obserwuje się w środowisku. A ponieważ inni też z wolna ulegają stanowisku najsilniejszych, więc w rezultacie następuje powolny proces spirali milczenia.
** Autor: [[Tomasz Goban-Klas]]
** Źródło: ''Hipoteza „spirali milczenia” w ramach teorii opinii publicznej'', „Zeszyty Prasoznawcze” 1984, nr 2, 1984, cyt. za: [[Walery Pisarek]], ''Wstęp do nauki o komunikowaniu'', Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008, s. 279.
 
* W miarę jak sondaże doskonalą swoje metody i zyskują coraz szerszy zasięg, rośnie nacisk na przywódców, by zrezygnowali z samodzielnego decydowania o czymkolwiek i podporządkowali się opiniom wyborców – niezależnie od tego, jak źle wyborcy owi byliby poinformowani i jak krótkowzroczne wydawaliby opinie.
** Autor: [[Neil Postman]], ''Technopol'', PIW, Warszawa 1995, s. 161–162.
** Źródło: Neil Postman, ''Technopol'', PIW, Warszawa 1995, strony 161–162.
 
* Wypowiedzenie własnej opinii jest równoznaczne z możliwością pokazania siebie, bycia widzianym i słyszanym przez innych.
** Autor: Hannah Arendt, ''Sokrates''
** Źródło; Hannah Arend, ''Sokrates'', w: ''Polityka jako obietnica'', Prószyński i S-ka, Warszawa 2005, stronas. 48.
 
 
[[Kategoria:Polityka]]
[[Kategoria:Społeczeństwo]]
 
[[et:Avalik arvamus]]

Menu nawigacyjne