Abraham (patriarcha): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Linia 20: Linia 20:




[[Kategoria:Prorocy islamu w Koranie]]
[[Kategoria:Prorocy Starego Testamentu]]
[[Kategoria:Prorocy Starego Testamentu]]
[[Kategoria:Święci katoliccy]]
[[Kategoria:Święci katoliccy]]

Wersja z 00:26, 1 gru 2014

Ofiara Abrahama, obraz pędzla Rembrandta, 1636 r.

Abraham (hebr. אברהם, akad. A-bi-ra-mu, arab. Ibrahim ابرَاهِيم, pol. Kochający Ojca) – pierwszy z hebrajskich patriarchów.

  • Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój.

O Abrahamie

  • Abrahamie! (…) Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę.
  • Abram, pilnując powierzonych stad, niejednokrotnie spędzał noce przy ognisku wśród swoich pasterzy. Były to noce rozkosznie chłodne, pełne błogiej ciszy, usposabiające do rozmyślań. Abram godzinami szybował wzrokiem po migotliwych gwiazdach, śledził ich drogę w przestworzy podobnym do czarnego baldachimu i coraz głębiej pojmował ogrom świata, jego majestat, piękno i harmonię. W jego sercu budziła się rozterka: wiara w boga księżyca kruszyła się coraz bardziej. Aż pewnego dnia błysnęła mu myśl, że stwórcą wszechświata, słońca, księżyca i gwiazd mógł być tylko jeden Bóg potężny, wszechobecny, niewidzialny, łaskawy, ale też nieubłagany w gniewie. Abram niektył się bynajmniej ze swoją nowiną: głosił ją otwarcie w mieście. Naokoło reformatora religii zebrała się gromadka ludzi wiernych i oddanych. Przystała do wyznawców nowego bóstwa jego żona Saraj, bratanek Lot i najbliższa czeladź, dla której zawsze był dobrotliwym chlebodawcą.
    • Autor: Zenon Kosidowski, Opowieści biblijne, wyd. Iskry, Warszawa, 1978, s. 34.
  • Dzisiaj ofiara Abrahama zostałaby zinterpretowana jako zbrodnia.

Zobacz też