Neokolonializm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 6 bajtów ,  8 lat temu
m
format, dr zmiana
(Utworzono nową stronę "mały|<center>[[Kwame Nkrumah - twórca terminu "neokolonializm"<center>]] '''Neokolonializm'''...")
 
m (format, dr zmiana)
[[Plik:The National Archives UK - CO 1069-50-1.jpg|mały|<center>[[Kwame Nkrumah]] - twórca terminu "neokolonializm"„neokolonializm”</center>]]
'''[[w:Neokolonializm|Neokolonializm]]''' - utrzymywanie związków oraz zależności gospodarczych i politycznych przez mocarstwo w stosunku do kolonii, które ogłosiły niepodległość.
* Cały neokolonializm liczy na to, że młode rządy afrykańskie będą skłócone, chwiejne, podmywane falami antagonizmów plemiennych.
** Autor: [[Ryszard Kapuściński]], ''Czarne gwiazdy''
 
* Jest to niewątpliwie najzręczniejsza, najmniej kosztowna i najbardziej popłatna forma kolonizacji. Posiada ona gospodarcze, strategiczne i polityczne zalety kolonizacji bezpośredniej, nie pociągając za sobą obciążeń w dziedzinie administracji, oświaty, higieny publicznej, budownictwa drogowego.
** Autor: C. Julien, ''Imperium amerykańskie'', cyt. za: Andrzej Pankowicz, ''Historia 4. Polska i świat współczesny. Podręcznik dla szkół średnich dla klasy IV liceum ogólnokształcącego oraz dla klasy III technikum i liceum zawodowego'', Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1994, ISBN 83-02-04753-88302047538, s. 261.
 
* Neokolonializm nie może się nazywać kolonializmem, bo to z punktu widzenia polit-poprawnego jest niedobre słowo wobec tego się nazywa globalizacją albo uniwersalnym humanizmem.

Menu nawigacyjne