Zofia Korbońska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 14 bajtów ,  7 lat temu
m
format, dr zmiana
(Utworzono nową stronę Zofia Korbońska (1915–2010) żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego)
 
m (format, dr zmiana)
[[Plik:Stefan i Zofia Korbonscy.JPG|240px|thumbmały|<center>Krypty Stefana i Zofii Korbońskich w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie</center>]]
'''[[w:Zofia Korbońska|Zofia Korbońska]]''' (1915–2010) – żołnierz [[Armia Krajowa|Armii Krajowej]], uczestniczka powstania warszawskiego, polska działaczka niepodległościowa, żona i współpracowniczka [[Stefan Korboński|Stefana Korbońskiego]].
* Polskie Państwo Podziemne składało się z dwóch członów, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać. Z członu cywilnego i członu wojskowego. To bowiem był fakt podstawowy, który stanowił o wyjątkowości polskiego podziemia, polskiego ruchu oporu, polskich wojsk, polskiej walki z okupantem. Wyjątkowość polegała nie na tym, że było najaktywniejsze, że było najbardziej powszechne, że było najliczniejsze, ale na tym właśnie, że było zorganizowane w formie państwa.
* Powstanie Warszawskie było punktem szczytowym pięcioletniej walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Powstanie Warszawskie było punktem szczytowym w życiu każdego z nas, kto brał w nim udział. Dbajmy o to, by została zachowana prawda historyczna, bo jeżeli tego nie będzie, to całe nasze wysiłki, cała nasza historia pozbędzie się więcej jeszcze, niż przepięknej karty historycznej w życiu swoim i swojego narodu.
** Opis: fragmenty przemówienia na otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 31 lipca 2004.
** Źródło: Zofia Korbońska, ''Refleksje z Powstania 1944. Zofia Korbońska świadek historii'', Wyd. Fundacja im. Stefana Korbońskiego, Waszyngton - Warszawa 2004, z wkładką, ISBN 8392149203.
 
 
{{DEFAULTSORT:Korbońska, Zofia}}

Menu nawigacyjne