Filantropia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1118 bajtów ,  7 lat temu
nowe cytaty
(+1)
(nowe cytaty)
* Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on.
** Autor: [[Jack London]]
 
* Dobroczynność nie zmienia świata na lepsze. Odwrotnie, konserwuje niesprawiedliwe podziały. Nie chodzi o to, żeby ci w łódce rzucali tym płynącym żabką za burtą jakieś resztki z pańskiego stołu. Chodzi o ich powrót na pokład.
** Autor: [[Wojciech Orliński]], [http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,132748,16616873,Sceptyczny_felietonista__czyli_dlaczego_nie_wierze.html ''Sceptyczny felietonista, czyli dlaczego nie wierzę w dobroczynność'', „Duży Format”], wyborcza, pl, 11 września 2014.
 
* Filantrop jest to człowiek, który publicznie zwraca bliźniemu drobną cząstkę tego, co mu ukradł prywatnie.
* Prawdziwy filantrop jest zawsze anonimowy; filantrop znany – nigdy nie bywa bezinteresowny.
** Autor: [[Stefan Pacek]], ''[[Myśli o ludziach i świecie]]'', wyd. My Book, Szczecin 2008.
 
* Żyjemy w społeczeństwie klasowym. Nie można powiedzieć, że „wszyscy płyniemy tą samą łódką”, bo część z nas wyrzucono za burtę. Fala przypływu oznacza dla nas co innego.(...) Postęp nie bierze się z dobroczynności, tylko z równości. Gdzie rządzi dobroczynność, biedni zawsze pozostaną biedni – jako żebracy. Gdzie rządzi równość, tam biedni sami wychodzą z biedy, domagając się swoich praw. Nie ma postępu bez redystrybucji.
** Autor: [[William Dugger]], ''Radical institutionalism. Contemporary voices'', Greenwood Press, 1989.
** Zobacz też: [[równość]]
 
{{wikisłownik}}
23 944

edycje

Menu nawigacyjne