Jacek Woroniecki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 553 bajty ,  8 lat temu
(→‎Inne: +1)
 
* [Wiara] winna być wyrazem mocnego przekonania, że swą wartością przewyższa wszystko, cokolwiek świat i życie doczesne dać nam mogą.
** Źródło: o. Marcin Andrzej Babraj OP, ''[http://www.kbroszko.dominikanie.pl/pm/pelnia02.html O Autorze]'', w: Jacek Woroniecki OP, ''Pełnia modlitwy'', wyd. W drodze, Poznań 1984, s. 11
 
* Wiemy, że zagadnienie początków Krzyżaków w Prusiech wymaga ogromnej dozy obiektywności: tam jest praźródło wszystkich naszych zmagań dziejowych, aż po kataklizm 1939 r., i dlatego bardzo należy się strzec, aby za to, co się w ciągu tych siedmiu wieków działo, nie czyni odpowiedzialnymi ludzi XIIi w., którzy nie byli w stanie przewidzieć wszystkich następstw dziejowych swych czynów.
** Źródło: ''Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski'', Wydawnictwo Esprit SC, Kraków-Katowice 2007, s. 116
 
* Zimny racjonalizm wieku oświecenia nie mógł zaspokoić aspiracji duszy ludzkiej i samą już swoją jednostronnością wywołał przeciw sobie silną reakcję sentymentalistyczną. Głównym jej szerzycielem stał się J.J. Rousseau, u którego uprzedzenie do rozumu i przesuwanie punktu ciężkości życia duchowego na uczucie dochodzi do kulminacyjnego punktu.

Menu nawigacyjne