Leszek Kołakowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1788 bajtów ,  7 lat temu
nowe cytaty
m (drobne merytoryczne)
(nowe cytaty)
 
* Jest więc nuda, jak wszystkie uniwersalne ludzkie zjawiska, pochwały godna, ale i niebezpieczna.
 
* Jeśli gdzieś Żyd się ukrywa i przychodzą niemieccy żandarmi, pytając, czy tu Żyd jaki nie mieszka – któż z resztką sumienia mógłby powiedzieć, że w imię szlachetnej zasady nie-kłamania trzeba wydać człowieka katom na pewną śmierć?
** Źródło: ''O kłamstwie''
** Zobacz też: [[kłamstwo]]
 
* Jeśli kto prawdziwie zasadą bezstronności zawsze się kieruje lub usiłuje się kierować, to pewnie przyjaciół rzeczywistych nie ma.
 
* Człowiek, jak wielki filozof powiadał, jest „bytem ku śmierci” i ona współokreśla naszą egzystencję. Jest przeto stosowne, by zaliczyć ją do filarów życia, chociaż jest końcem, a nie częścią. Ale pamiętanie o niej jest bardzo ważną częścią naszego życia.
** Źródło: ''List-komentarz do własnego artykułu'' („Tygodnik Powszechny”, nr 43/2004), ''Kompletna i krótka metafi zykametafizyka'', „TP”, nr 48 (2890), 28 listopada 2004.
 
* Filozofia jest wysiłkiem stałego kwestionowania wszystkich oczywistości, a więc stałego dezawuowania objawień istniejących; jednakże pokusa posiadania objawienia własnego niezmordowanie zastawia sidła na krytyków: każda filozofia, która ma aspiracje „systemu”, kwestionuje cudze objawienie po to, by natychmiast ustanawiać własne.
** Źródło: ''Kapłan i błazen'' (1959)
** Zobacz też: [[filozofia]]
 
* Gdy filozof dojdzie do końca drogi do mądrości, dowiaduje się rzeczy, jakie ludzie prości i mądrzy wiedzieli od zawsze.
* Niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności, ponieważ są sytuacje, w których wiedzieć jest obowiązkiem moralnym.
** Źródło: ''Odpowiedzialność i historia'' (1957)
 
* Nikt na świecie nie jest usprawiedliwiony z tej racji, że działał na rozkaz. Albo że kierował się poczuciem honoru. Koniec z rzymskimi cnotami. Koniec z kretynizmem militarnej moralności.
** Źródło: ''Casus Eichmanna (1961)'', cyt. za: „Gazeta Wyborcza”, 19–20 lipca 2014.
 
* Odpowiedzialność jest to temat, w którym streszcza się i objawia wielka choroba naszej cywilizacji – choroba być może jeszcze nie śmiertelna, lecz niezwykle niepokojąca.
 
* Religia jest sposobem, w jaki człowiek akceptuje swoje życie jako nieuchronną porażkę.
** Źródło: ''Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań'', WydawnWyd. Krąg, 1982, s. 173.
** Zobacz też: [[religia]]
 
* Wiara jest prawomocna. Niewiara jest prawomocna także. Prawomocność niewiary wspierana jest codziennie przez nienawiść i pychę tych wiernych, których do nienawiści i pychy wzywają źli kapłani.
** Źródło: ''Wiara dobra, niewiara dobra'', w: ''Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi'', Kraków 2002.
** Zobacz też: [[wiara]]
 
* Wiemy aż nadto dobrze, że nie ma takiego osiągnięcia umysłu, takiego dzieła ludzkiego geniuszu, które nie dałoby się obrócić przeciwko człowiekowi i nie mogło być użyte w jakiś sposób jako narzędzie diabła. Wynalazczość nasza nigdy nie będzie tak wielka, byśmy mogli przechytrzyć diabła i przeszkodzić mu w zwracaniu przeciwko nam najszlachetniejszych wyników naszej twórczości. Wątpienie jest jednym z naturalnych zasobów, jakich możemy użyć przeciwko niemu, może ono osłabić nasze prometejskie zaufanie do siebie i dać nam środki mediacji między niezgodnymi wymaganiami, jakie nam życie narzuca.
** Źródło: ''Czy diabeł może być zbawiony?'' (1972)
** Zobacz też: [[nauka]]
 
* Wychowanie, całkowicie wyzwolone z autorytetu, tradycji i dogmatu, kończy się nihilizmem.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne