Teoria spiskowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 32 bajty ,  8 lat temu
m
dr zmiana
(nowy cytat)
m (dr zmiana)
 
** Autor: [[Bogumił Andrzejewski]]
 
* (...) istnieje tajne stowarzyszenie, które ma odgałęzienia na całym świecie i które uknuło spisek polegający na tym, żeby szerzyć pogłoskę, że istnieje spisek powszechny.
** Autor: [[Umberto Eco]], ''[[Wahadło Foucaulta]]''
 
* Najważniejsze jest chyba to, że spisek zdejmuje winę z nas samych. Nie zrobiłem kariery, bo miałem zawistnego szefa. Albo dlatego, że akurat jacyś Żydzi...Żydzi…
** Autor: [[Umberto Eco]], rozmowa Miłady Jędrysik, ''Wszyscy mamy paranoję'', „Książki. Magazyn do czytania”, nr 2/październik 2011.
 
* Nie ma wielkiego spisku. Bywają tylko ułomni ludzie i ich brudne tajemnice.
** Źródło: serial ''[[Ekipa]]''
 
* Od poczęcia, od kołyski,<br />My, Polacy, knujem spiski. (...)<br />Spiskujących krąg olbrzymi<br />Splótł się nawet z umarłymi.
** Autor: [[Wiktor Gomulicki]]
 
* Opracowanie szczegółów właściwego dla danej kampanii spisku to zadanie Mistrza Gry (...).<br />Planowanie spisku można wykonać na dwa sposoby – albo podejść do sprawy dokładnie i metodycznie, albo puścić sprawy na żywioł i po prostu wymyślać spisek na bieżąco. Podejście pierwsze zaowocuje przemyślanym spiskiem (a także mnóstwem pracy, którą gracze, myszkując po kątach kampanii, mogą łatwo obejść albo zniweczyć), podejście drugie zaś potencjalnie chaotyczną i dziwaczną konspiracją (której niedostatki można oczywiście tłumaczyć naturą spisków).<br />Jakikolwiek spisek podsuwa Mistrz Gry swoim graczom, powinien zrobić to delikatnie.
** Autorzy: [[Witold Witaszewski]], [[Łukasz Komuda]], [[Leszek Karlik]], [[Maciej Grzeszczuk]], [http://ideefixe-rpg.pl/ ''idee fixe. Polska 2045. Podręcznik gry'', ideefixe-rpg.pl]
 
* Społeczna teoria spisku...spisku… jest konsekwencją braku odniesienia do Boga i wynikającego stąd pytania: „Kto jest na jego miejscu?”
** Autor: [[Karl Popper]]
 
* U osób, u których doświadczenie tragedii nie idzie w parze bądź z zaangażowaniem modlitewnym, bądź ze świadectwem kultury solidarności, natychmiast rodzi się potrzeba znalezienia kozła ofiarnego. Teoria spisku jest najprostszym wyjaśnieniem dla niektórych środowisk. (...) Takie reakcje, niezależnie od tego, czy występują w Ameryce, czy u nas, są wyrazem głębokich kompleksów.
** Autor: [[Józef Życiński]], 15 kwietnia 2010.
 
 
{{DEFAULTSORT:Teoria spiskowa}}
[[Kategoria:Teorie spiskowe|!]]

Menu nawigacyjne