W Dolinie Muminków: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 11 bajtów ,  7 lat temu
m
dr zmiana
m (wikizacja)
m (dr zmiana)
 
'''[[w: W Dolinie Muminków|W Dolinie Muminków]]''' (szw. ''Trollkarlens hatt'') – [[powieść]] dla [[dziecko|dzieci]] i młodzieży autorstwa [[Tove Jansson]] z 1948 roku; tłum.tłumaczenie – Irena Szuch-Wyszomirska.
==Wstęp==
* Pewnego szarego poranka na Dolinę Muminków spadł pierwszy śnieg. Padał miękko i cicho – w parę godzin wszystko było białe.
** Opis: słowa rozpoczynające powieść.
==Rozdział I==
* Muminek zatrzymał na chwilę swój obłoczek przed oknem tatusia.<br />– A kuku! – zawołał. (...)<br />Tatuś Muminka wypuścił wieczne pióro z ręki i podbiegł do okna.<br />– Na mój ogon! Na mój ogon! – zawołał.
** Opis: Muminek przylatuje na obłoczku pod okno gabinetu tatusia.
 
** Opis: rozmowa przemienionego w dziwne zwierzę Muminka z Ryjkiem.
 
* – To bardzo słabe zwierzęta te mrówkolwy.<br />Dał znak Migotkowi i obaj pełni oczekiwania wpatrywali się w jamkę.<br />Piasek trochę się poruszył, ale nic nie było widać.<br />– Bardzo słabe – powtórzył Muminek. – Wierz mi, że na to, żeby zagrzebać się w piasku, potrzebują paru godzin.<br />– Tak, ale...ale… – wtrącił Migotek z powątpiewaniem.<br />– Możesz być tego pewien – powiedział Muminek dając mu radosne znaki uszami. – Kilku godzin!<br />W tej samej chwili groźna głowa o wytrzeszczonych oczach wystrzeliła z jamki w piasku.
** Opis: polowanie na mrówkolwa.
 
 
==Rozdział III==
* – (...) Przestańcie jeść, dzieciaki – zawołał. – Jedzenie zabieramy z sobą!<br />– Czy można zjeść to, co się już ma w ustach? – spytał Ryjek.
** Opis: rozmowa Tatusia Muminka z Ryjkiem.
** Zobacz też: [[jedzenie]]

Menu nawigacyjne