Antykoncepcja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 12 bajtów ,  8 lat temu
m
red., format, dr zmiana
(+1)
m (red., format, dr zmiana)
'''[[w:Antykoncepcja|Antykoncepcja]]''' (łac. ''anti conceptio'' – przeciw poczęciu) – metody i techniki zapobiegające [[zapłodnienie|zapłodnieniu]].
* Błędem jest sądzić, że używanie środków antykoncepcyjnych da się ograniczyć jedynie do regulacji rozrodczości. Można liczyć na uczciwe życie tylko jeżeli utrzyma się związek życia płciowego z powoływaniem cennego życia. To wyklucza płciowość perwersyjną oraz do pewnego stopnia promiskuizm. Oddzielenie aktu płciowego od jego naturalnych konsekwencji musi prowadzić do obrzydliwej rozwiązłości i do akceptacji jeżeli nie wręcz promocji zboczeń.
** Autor: [[Mohandas Karamchand Gandhi|Mahatma Gandhi]]
** Źródło: Philip F. Lawler, ''Cena motyli'', „Catholic World Report”, 07.1997lipiec r.1997
 
* Charakterystyczną cechą wszystkich perwersji jest nieobecność w nich reprodukcji jako celu. To stanowi kryterium, przy pomocy którego oceniamy perwersyjność danej aktywności płciowej – gdy czyni osiąganie przyjemności celem w oddzieleniu od celu rozrodczego. Tak więc przełomowym momentem w rozwoju życia seksualnego człowieka jest podporządkowanie go celom rozrodczym.
** Autor: [[Zygmunt Freud]]
** Źródło: Philip F. Lawler, ''Cena motyli'', „Catholic World Report”, 07.1997lipiec r.1997
 
* Gdy zaś ksiądz zapragnął poznać mnie cieleśnie, zwykł stosować ono zioło zawinięte w skrawek płótna (…) wielkości prawie małego palca u mojej ręki, od paznokcia po zgięcie. A miał też sznur długi, który mi obwijał wokół szyi, gdyśmy ze sobą legli, a ów przedmiot, ono ziele uwieszone na końcu sznura, zwisało w dół aż do otworu w moim żywocie (…) Mogło to być, że zechciał mnie cieleśnie poznawać dwa lubo więcej razy jednej nocy. A w takim przypadku, nim swoje ciało z moim złączył, duchowny zwykł mię pytać: gdzie zioło? (…) Wkładałam mu je w rękę, a on umieszczał je u otworu mojego żywota, ze sznurem biegnącym pomiędzy moimi piersiami.
** Źródło: [[Emmanuel Le Roy Ladurie]], ''Montaillou'', Londyn 1980.
 
* Jeżeli wkracza wola, aby oddzielić akt fizjologiczny od jego celu, szukając tylko przyjemności, a odrzucając naturalną konsekwencję aktu, wtedy mamy do czynienia z nastawieniem przewrotnym (...). Można pociągnąć analogię ze znaną w starożytności praktyką wywoływania wymiotów, służącą niektórym po to, by folgować nieposkromionej żądzy obżarstwa. Było to zanegowanie naturalnego celu związanego z przyjmowaniem pokarmu (odżywianie się). (...) człowiek nie ma prawa niweczyć naturalnego celu współżycia, lecz ma obowiązek uszanować „chciany przez Boga nierozerwalny związek między oboma znaczeniami aktu małżeńskiego: zjednoczeniem i prokreacją” ''‘‘ (Humanæ vitæ)''.
** Autor: [[Romano Amerio]], ''Iota Unum. Analiza zmian w Kościele katolickim w XX wieku'', Wydawnictwo Antyk, 2009, s. 766.
 
* Kapłan, który do was przemawia jest jedenastym z dwanaściorga dzieci w rodzinie. Jego ojciec był robotnikiem, pracownikiem, nie przełożonym robotników, ale robotnikiem i pomimo tego nigdy nie wątpił w Opatrzność, nigdy nie myślał o ograniczaniu liczby swoich dzieci, pomimo iż miał pewne trudności. Czy chcemy zatem zapomnieć o słowach Naszego Pana: „spójrzcie na ptaki na niebie (...), przypatrzcie się liliom na polu” (Mt 6, 28)?
** Autor: [[Alfredo Ottaviani]]
** Źródło: [[Roberto de Mattei]], ''Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana'', Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, Ząbki 2012, tłum. Sergiusz Orzeszko IBP, s. 315.
* Noś kocią wątrobę w tubce przytwierdzonej do lewej stopy (…) lub też kawałek lwiej macicy w rurce ze słoniowej kości.
** Autor: [[Swetoniusz]]
** Opis: I w. n.e.
 
* Świadomość naszych rodaków na temat zabezpieczania przed ciążą jest bardzo niska. Jeśli mówimy o wskaźniku używania antykoncepcji hormonalnej - około 23-2823–28 proc., w zależności od badań, to można powiedzieć, że na tle innych krajów to jest zdecydowanie mało. A jeżeli jeszcze do tego dodamy, że 21 proc. Polaków deklaruje w moich badaniach traktowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji, która nie jest żadnym zabezpieczeniem, to jest po prostu żenujące.
** Autor: [[Zbigniew Izdebski]], [http://wiadomosci.wp.pl/title,Prof-Zbigniew-Izdebski-Polacy-zachowuja-sie-nieodpowiedzialnie-w-sytuacjach-seksualnych,wid,15041135,wiadomosc.html ''Prof. Zbigniew Izdebski: Polacy zachowują się nieodpowiedzialnie w sytuacjach seksualnych'', wp.pl, 26 października 2012]
 
 
 
{{DEFAULTSORT:Antykoncepcja}}
[[Kategoria:Bioetyka]]
[[Kategoria:Medycyna]]

Menu nawigacyjne