Antykoncepcja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1134 bajty ,  8 lat temu
+2
m (interwiki, int., drobne redakcyjne)
(+2)
'''[[w:Antykoncepcja|Antykoncepcja]]''' (''anti conceptio'' – przeciw poczęciu) – metody i techniki zapobiegające [[zapłodnienie|zapłodnieniu]].
* Błędem jest sądzić, że używanie środków antykoncepcyjnych da się ograniczyć jedynie do regulacji rozrodczości. Można liczyć na uczciwe życie tylko jeżeli utrzyma się związek życia płciowego z powoływaniem cennego życia. To wyklucza płciowość perwersyjną oraz do pewnego stopnia promiskuizm. Oddzielenie aktu płciowego od jego naturalnych konsekwencji musi prowadzić do obrzydliwej rozwiązłości i do akceptacji jeżeli nie wręcz promocji zboczeń.
** Autor: [[Mohandas Karamchand Gandhi|Mahatma Gandhi]]
** Źródło: Philip F. Lawler, ''Cena motyli'', „Catholic World Report”, 07.1997 r.
 
* Charakterystyczną cechą wszystkich perwersji jest nieobecność w nich reprodukcji jako celu. To stanowi kryterium, przy pomocy którego oceniamy perwersyjność danej aktywności płciowej – gdy czyni osiąganie przyjemności celem w oddzieleniu od celu rozrodczego. Tak więc przełomowym momentem w rozwoju życia seksualnego człowieka jest podporządkowanie go celom rozrodczym.
** Autor: [[Zygmunt Freud]]
** Źródło: Philip F. Lawler, ''Cena motyli'', „Catholic World Report”, 07.1997 r.
 
* Gdy zaś ksiądz zapragnął poznać mnie cieleśnie, zwykł stosować ono zioło zawinięte w skrawek płótna (…) wielkości prawie małego palca u mojej ręki, od paznokcia po zgięcie. A miał też sznur długi, który mi obwijał wokół szyi, gdyśmy ze sobą legli, a ów przedmiot, ono ziele uwieszone na końcu sznura, zwisało w dół aż do otworu w moim żywocie (…) Mogło to być, że zechciał mnie cieleśnie poznawać dwa lubo więcej razy jednej nocy. A w takim przypadku, nim swoje ciało z moim złączył, duchowny zwykł mię pytać: gdzie zioło? (…) Wkładałam mu je w rękę, a on umieszczał je u otworu mojego żywota, ze sznurem biegnącym pomiędzy moimi piersiami.
** Autor: [[Béatrice de Planissoles]]

Menu nawigacyjne