Timothy Snyder: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 392 bajty ,  8 lat temu
nowy cytat
m (Wycofano edycje użytkownika 77.255.37.196 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Mrnr84201.)
(nowy cytat)
[[Plik:Timothy David Snyder.jpg|mały|<center>Timothy Snyder]]
'''[[w:Timothy Snyder|Timothy Snyder]]''' (ur. 1969) – amerykański historyk, badacz dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i profesor na Yale University.
* Czy ktokolwiek na świecie chciałby zarobić pałką w głowę w imię umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi? W ostatnich dniach my, Amerykanie, możemy sobie zadawać to pytanie, gdy patrzymy na młodych Ukraińców bitych w Kijowie za protest przeciwko decyzji rządu o niezawieraniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
** Źródło: ''Rewolucja zdrowego rozsądku'', przeł. Michał Sutowski, „Gazeta Wyborcza”, 14-15 grudnia 2013.
 
* Holocaust był jedyną próbą eliminowania całego narodu.(...) Skala Holocaustu również przewyższała inne zbrodnie. Wcześniej wszyscy, łącznie z historykami Holocaustu, pisali, że Stalin zabił więcej ludzi. Otóż to nieprawda. Wiemy obecnie, że Niemcy wymordowali więcej ludzi niż Sowieci.
** Opis: autor opierając się najnowszych badaniach historycznych stwierdza, że łączna liczba osób cywilnych zamordowanych (rozstrzelanych, zagłodzonych, zmarłych podczas deportacji i w obozach koncentracyjnych/łagrach) przez Stalina wyniosła 6 milionów, a przez Hitlera 12 milionów.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne