Michaił Chodorkowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
nowe cytaty
m (drobne merytoryczne, drobne redakcyjne)
(nowe cytaty)
* Póki grom nie uderzy, nasza elita się nie zmieni. Na wszystkie prezydenckie próby reform, odpowiedzią będzie sabotaż. Na zmiany instytucjonalne zdecydowania nie starczy.
** Źródło: [http://www.rp.pl/artykul/19419,557588_Chodorkowski-wieszczy-Rosji-kryzys.html „Rzeczpospolita”, 1 listopada 2010]
 
* Putin to dla mnie bardziej urzędnik o chwytnej pamięci, umiejący wysłuchać, wzbudzić sympatię. Ale w odróżnieniu od Jelcyna w jego głowie znajduje się sztywny obraz świata. Jeśli twoje myśli pasują do niego – świetnie. Jeśli nie – nie przekonają go żadne dowody. Będzie grał. Przy uwzględnieniu jego specyficznego doświadczenia życiowego oraz tego, że nikt z nas nie robi się młodszy, Putin to idealna figura lidera stagnacji.
** Źródło: Wacław Radziwinowicz, ''Męczennik z Mazutki'', „Gazeta Wyborcza”, 20 grudnia 2013.
 
* Sąd skazał mnie za to, że osobiście ukradłem Jukosowi 350 milionów ton ropy naftowej, o 20 milionów więcej niż firma faktycznie wyprodukowała. Ani sędziowie, ani oskarżyciel nie byli potem w stanie wyjaśnić, skąd pochodziłoby w takim przypadku 15 miliardów dolarów zysków Jukosu i jaka była podstawa żądania zapłacenia 30 miliardów podatku. Uważam, że w kraju demokratycznym podobne absurdy miałyby konsekwencje dla tych, którzy z nimi wystąpili.
 
==O Michale Chodorkowskim==
* Bank Chodorkowskiego wsparł Jelcyna w walce o Kreml. W rewanżu dostał Jukos – rafinerie i pola naftowe na Syberii, bogate jak to, co pod swoimi piaskami ma Kuwejt. I to za symboliczne 300 mln dol.
** Autor: [[Wacław Radziwinowicz]], Męczennik z Mazutki, „Gazeta Wyborcza”, 20 grudnia 2013.
** Zobacz też: [[Borys Jelcyn]]
 
* Celem tego spotkania jest okazanie pomocy Chodorkowskiemu, ponieważ jest on więźniem politycznym. Jesteśmy wszyscy przekonani, że jest to sprawa polityczna. Nie został on skazany zgodnie z prawem.
** Autor: [[Elie Wiesel]], [http://www.rp.pl/artykul/499146.html „Rzeczpospolita”, 25 czerwca 2010]
 
* Jak podajesz mu dłoń, nie zapomnij policzyć, czy zostało ci pięć palców.
** Autor: [[Borys Bierezowski]]
** Źródło: Wacław Radziwinowicz, ''Męczennik z Mazutki'', „Gazeta Wyborcza”, 20 grudnia 2013.
 
* Jest to sprawa sądowa, nie będę się wtrącać, ale ten człowiek ma krew na rękach.
* Michaił Chodorkowski będzie symbolem niedemokratycznej Rosji i wyrok sądu w Moskwie ten symbol umacnia.
** Autor: [[Adam Bodnar]], [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8871871,Bodnar_o_Chodorkowskim__smutna__spodziewana_wiadomosc.html gazeta.pl, 27 grudnia 2010]
 
* Stworzony przez Chodorkowskiego pod skrzydłami Komsomołu Menatep był skrytką, przez którą przywódcy schodzącej ze sceny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego przepuścili należące do niej złoto i poutykali pieniądze w rajach podatkowych.
** Autor: [[Wacław Radziwinowicz]], ''Męczennik z Mazutki'', „Gazeta Wyborcza”, 20 grudnia 2013.
 
* To był zawrót głowy. Wszyscy raptem chcieliśmy mieć wszystko, co do tej pory było niedostępne. W ruch poszły pazury, zęby, pięści, pistolety.
** Autor: [[Aleksiej Fokin]], menadżer Jukosu i współpracownik Chodorkowskiego
** Źródło: Wacław Radziwinowicz, ''Męczennik z Mazutki'', „Gazeta Wyborcza”, 20 grudnia 2013.
 
* W 1993 roku bliscy władzy oligarchowie (nawiasem mówiąc, wśród nich byli też przyszli właściciele Jukosu – Chodorkowski i Lebiediew) wozili czołgistom pieniądze workami, kupując tych, którzy gotowi byli strzelać do współobywateli. Wszyscy dobrze o tym wiedzą. Zginęło około 900 osób, z czego 700 potajemnie. Ale przed Putinem armia, milicja, FSB pozostają w izolacji od państwa. Jelcyn im nie płaci, nie likwiduje ich i nie reformuje. On po prostu pozwala im zdobywać dochód, jak im się podoba, faktycznie ich nie kontrolując.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne