Vittorio Messori: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2169 bajtów ,  7 lat temu
''Czarne karty Kościoła''
m (sort., dr zmiana)
(''Czarne karty Kościoła'')
[[Plik:Vittorio Messori Desenzano 2004.jpg|mały|right|thumb|<center>Vittorio Messori, rok 2004</center>]]
'''[[w:Vittorio Messori|Vittorio Messori]]''' (ur. 1941) – włoski dziennikarz i pisarz, publicysta katolicki.
==''Czarne karty Kościoła''==
<small>przeł. ks. Antoni Kajzerek, Księgarnia świętego Jacka, Katowice 1998</small>
* Może to zdziwić każdego, kto nie wiedział, że papieski Rzym był jedynym miastem Starego Kontynentu, w którym społeczność żydowska żyła spokojnie i szczęśliwie i nigdy nie została z niego wyrzucona, nawet na krótki czas. Trzeba było czekać aż do roku 1944, do czasu okupacji niemieckiej, aby ponad tysiąc sześćset lat po Konstantynie zobaczyć rzymskich Żydów prześladowanych i skazanych na nielegalną wegetację. Ci, którzy zdążyli zbiec, w większości uczynili to dzięki życzliwości instytucji katolickich z Watykanem na czele.
** Źródło: s. 28.
 
* Nigdy jeszcze świat w imię humanitaryzmu nie stał się tak nieludzki. Pomylono się: rzeczywistość i nadzieja na świat przetrwają – jednak jak długo? – w tych ostatnich religijnych ostojach, które przeżyły (dzięki cudowi, przypadkowi i uporowi chrześcijan, wzmagającemu się w chwilach trudności) furię „oświeconych”.
** Źródło: s. 13, 14.
 
* Termin „eksterminacja” nie jest przesadzony i odpowiada rzeczywistości. Na przykład mało kto wie, że praktyka skalpowania znana była zarówno u Indian z Północy, jak i z Południa. Jednakże wśród tych ostatnich szybko zanikła, ponieważ została zakazana przez Hiszpanów.
** Źródło: s. 22.
 
* Wiadomość o uporczywych złudzeniach Żydów niemieckich co do intencji nazizmu może okazać się użyteczna w momencie oceniania wściekłej polemiki skierowanej przeciwko Kościołowi katolickiemu za układ zawarty z Hitlerem. Pochodzi on z lipca 1933 roku, kiedy reżim nie odkrył jeszcze wszystkich swoich kart. Przecież cztery i pół roku później sami Żydzi niemieccy uważali nadmierną panikę za „nieusprawiedliwioną”!
** Źródło: s. 143.
 
* Wszyscy mistrzowie życia wewnętrznego – i tego nie da się ukryć – mówią nam, że ''non serviam'', tzn. „nie będę służył” (w związku z czym „nie chcę znać swoich obowiązków, a tylko domagam się praw”), jest krzykiem Szatana sprzeciwiającego się Bogu.
** Źródło: s. 89
 
==Inne==
* Mówi się, że cała Hiszpania od zawsze podąża za księżmi: jedna połowa ze świecą procesyjną, a druga ze strzelbą egzekucyjną.
** Źródło: ''Cud'', Katowice 2000, s. 206–207.

Menu nawigacyjne