Komitet Obrony Robotników: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
nowy cytat
Nie podano opisu zmian
(nowy cytat)
** Autor: [[Jacek Kuroń]], ''Trzecia Polska ruchów społecznych'', Warszawa, listopad 1976.
** Źródło: [http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/KuronTrzeciaPolskaruchowspolecznych/menuid-1.html krytykapolityczna.pl, 24 września 2011]
 
* Byli wśród nas ludzie różnych pokoleń, tradycji, orientacji ideowych. Łączyła nas troska o wszystkich skrzywdzonych i bitych. Pragnęliśmy dawać temu świadectwo – bez względu na zagrożenie osobiste, bez względu na polityczną taktykę, bez względu na to, kim jest prześladowany. Kierowaliśmy się przekonaniem, że przestrzeganie praw człowieka i obywatela jest warunkiem pokoju między ludźmi i narodami; przekonaniem, że nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski na jej mapie. Służyliśmy sprawie wolności Polski i wolności Polaków w Polsce, tak jak mogliśmy i umieliśmy, jak dyktowało nam sumienie i obywatelskie rozeznanie sytuacji. Mieliśmy przed oczyma ideał Polski, która szczyciła się niegdyś tolerancją i wolnością; Polski, która umiała być wspólną ojczyzną Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców, Żydów, ojczyzną wszystkich swych obywateli – bez względu na ich język, wyznanie, pochodzenie narodowościowe. Nie do nas należy ocena naszej pracy. My chcielibyśmy, aby stanowiła ona wkład do wielkiego narodowego dzieła: tworzenia niepodległej, sprawiedliwej, demokratycznej Polski.
** Autor: [[Edward Lipiński]]
** Źródło: Jan Skórzyński, ''Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników'', Wyd. Świat Książki, Warszawa 2012.
 
* Chcecie, żeby przyjaciele oskarżali swoich przyjaciół. To jest niemoralne. Nie chcę w tym uczestniczyć. A od siebie powiem, co mnie pociągnęło do KOR-u. Ci ludzie jawnie stanęli w obronie krzywdzonych. Taką działalność uważałem za wykonywanie zaleceń Jezusa Chrystusa. I przyłączyłem się.
23 945

edycji

Menu nawigacyjne