Chiny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 27 bajtów ,  9 lat temu
m
poprawa linków, int.
m (drobne techniczne, szablon)
m (poprawa linków, int.)
** Autor: [[Ai Weiwei]], rozmowa Henrika Borka, ''Zadarł z wielkim smokiem'', „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 11 kwietnia 2011.
 
* Chińscy naukowcy w Pekińskim Instytucie Genomiki dokończyli właśnie sekwencjonowanie czwartego ludzkiego genomu na świecie.Planują użycie swojej genetycznej bazy danych do „rozwiązywania problemów związanych ze specyficznymi dla Chińczyków chorobami genetycznymi” (?) oraz do poprawy diagnostyki, prognoz i terapii. Tego rodzaju zjawiska to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co dzieje się w Chinach, i nie usłyszymy o tym za wiele w mediach zajętych problemami w Tybecie itp.: chodzi o rozprzestrzenianie się rewolucji biogenetycznej. Podczas gdy na Zachodzie debatujemy bez końca na temat etycznych i prawnych granic eksperymentów i procedur biogenetycznych (...), Chińczycy po prostu je wykonują bez żadnych ograniczeń.
** Autor: [[Slavoj Žižek]], ''Życie u kresu czasu'', „Krytyka Polityczna”, 19/2009.
 
** Autor: [[Charles Schumer]], „Forum”, 24 stycznia 2011.
 
* Gospodarka chińska nadzwyczajnie szybko wróciła do pionu po kryzysowym ciosie. Umożliwiła jej to centralnie zarządzana, hierarchiczna machina decyzyjna, pozbawiona opóźnień wynikających z meandrów procesu demokratycznego. (...) Ale przecież na naszej planecie nie brakuje niekompetentnych autokratycznych reżimów. Więc czym tłumaczyć fenomen Chin? Tym, co je wyróżnia, jest aparat urzędniczy, który – przynajmniej na wyższych poziomach hierarchii – potrafi zarządzać i koordynować skomplikowane zestawy projektów.
** Autor: [[Francis Fukuyama]], ''Nie stać nas na kapitalizm'', „Foreign Affairs”, tłum. „Forum”, 26 kwietnia 2011.
 
'''Zobacz też:'''
{{wikisłownik|Chiny}}
* [[przysłowia chińskie]]
* [[:Kategoria:Chińczycy|Chińczycy]]
* [[przysłowia chińskie]]
* [[Wielki Mur Chiński]]
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne