Przejdź do zawartości

Václav Havel: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 4 bajty ,  10 lat temu
m
lit., popr. interwiki
Alessia (dyskusja | edycje)
m interwiki, int.
m lit., popr. interwiki
Linia 16:
 
* Na zewnątrz wysyłamy taki komunikat: niech prądy świata nas omijają i pozwolą spokojnie siedzieć we własnym ogródku.
** Źródło: „Lidove„Lidové Noviny”noviny”, 12 listopada 2000
 
* Odnoszę takie wrażenie, że (w Polsce) jak najwcześniej powinny się odbyć wolne wybory. Uważam, że byłoby w interesie wszystkich obywateli Polski, gdyby na te wybory zostali zaproszeni międzynarodowi obserwatorzy.
Linia 37:
 
* W imię prawdziwej przyjaźni z Rosją należy z nią rozmawiać jak równy z równym (…). Szacunek do Rosji nie powinien nam pozwalać na to, aby traktować ją jak upośledzonego, chorego czy jak dziecko, które wymaga specjalnej troski i którego kaprysy, choćby nie wiem jak niebezpieczne, należy rozumieć i tolerować.
** Opis: podczas konferencji przywódców państw Europy Środkowej na temat rozszerzenia NATO.
 
* W miarę, jak wzrasta (…) liczba tych, którzy przedwcześnie i nagle rozstają się z życiem, rośnie znaczenie wiedzy, tłumaczącej sens biologicznego życia i śmierci. W dzisiejszej, globalnej cywilizacji, chrześcijańska spowiedź i rozgrzeszenie tracą swój uniwersalny wymiar. Cieszmy się więc, że nasze czasy podsuwają nam tak wiele nowych poglądów i punktów widzenia na podstawowe kwestie naszej egzystencji.
Linia 104:
 
* Vaclav Havel pozostanie symbolem współczesnego państwa czeskiego. Miał zasługi nie tylko w walce przeciwko systemowi totalitarnemu, ale również jako przywódca naszej Aksamitnej Rewolucji, jako pierwszy prezydent naszego wolnego kraju.
** Autor: [[VaclavVáclav Klaus]]
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12691,1728449,0,1,byl-symbolem-naszego-kraju,wiadomosc.html ''„Był symbolem naszego kraju”'', tvn24.pl, 18 grudnia 2011]
 
Linia 129:
[[Kategoria:Prezydenci Czech]]
 
[[bs:Václav Havel]]
[[bg:Вацлав Хавел]]
[[bs:Václav Havel]]
[[cs:Václav Havel]]
[[de:Václav Havel]]
Linia 140:
[[ru:Вацлав Гавел]]
[[sk:Václav Havel]]
[[sl:VaclavVáclav Havel]]
[[zh:瓦茨拉夫·哈维尔]]