Antykoncepcja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 36 bajtów ,  9 lat temu
m
interwiki, int., drobne redakcyjne
(drobne merytoryczne)
m (interwiki, int., drobne redakcyjne)
'''[[w:Antykoncepcja|Antykoncepcja]]''' (''anti conceptio'' – przeciw poczęciu) – metody i techniki zapobiegające [[zapłodnienie|zapłodnieniu]].
* Gdy zaś ksiądz zapragnął poznać mnie cieleśnie, zwykł stosować ono zioło zawinięte w skrawek płótna (...) wielkości prawie małego palca u mojej ręki, od paznokcia po zgięcie. A miał też sznur długi, który mi obwijał wokół szyi, gdyśmy ze sobą legli, a ów przedmiot, ono ziele uwieszone na końcu sznura, zwisało w dół aż do otworu w moim żywocie (...) Mogło to być, że zechciał mnie cieleśnie poznawać dwa lubo więcej razy jednej nocy. A w takim przypadku, nim swoje ciało z moim złączył, duchowny zwykł mię pytać: gdzie zioło? (...) Wkładałam mu je w rękę, a on umieszczał je u otworu mojego żywota, ze sznurem biegnącym pomiędzy moimi piersiami.
** OpisAutor: zeznanie [[Béatrice de Planissoles, ok. 1320 r.]]
** Opis: zeznanie z ok. 1320.
** Źródło: [[Emmanuel Le Roy Ladurie]], ''Montaillou'', Londyn 1980.
 
* Kobieta winna wstrzymać oddech tuż przed ejakulacją, następnie nieco się cofnąć, potem wstać, z werwą kucnąć i zacząć kichać.
** Autor: Soranus, lekarz grecki, II w. n.e.
** Źródło: [[Reay Tannahill]], ''Historia seksu'', Warszawa 2001.
** Zobacz też: [[kobieta]], [[ejakulacja]]
** Opis: I w.n.e.
 
* W papirusie z Kahun, w którym znajdujemy najstarsze ze znanych receptur, zaleca się mieszaninę krokodylego łajna i pasty o nazwie ayut. Czym był ayut, nie wiemy, wiemy tylko, że miksturę należało wsunąć w głąb pochwy jak tampon. (...) Dzisiejsi specjaliści są zdania, że znacznie skuteczniejsze byłoby łajno słonia. Odchody krokodyla mają odczyn alkaliczny, a więc sprzyjający plemnikom. Łajno słonia daje odczyn kwaśny, zabójczy dla nasienia. W świecie islamu aż do XIII wieku naszej ery zalecano je i używano jako skuteczny środek antykoncepcyjny.
** Źródło: [[Reay Tannahill]], ''Historia seksu'', Warszawa 2001.
 
[[Kategoria:Medycyna]]
[[Kategoria:Seks]]
 
[[cs:Antikoncepce]]
128 610

edycji

Menu nawigacyjne